Mnóstwo emocji w „Chemionerach”

8 czerwca w siedzibie Zespołu Szkół nr 10 przy ul. Biedronki odbyła się XVI edycja Międzygimnazjalnego Konkursu „Chemionerzy”, organizowanego przez Gimnazjum nr 8 im. Grażyny Chrostowskiej w Lublinie.


Popularny wśród uczniów konkurs wzorowany jest na telewizyjnym programie „Milionerzy”, są więc i pytania do publiczności, i „koła ratunkowe”. W ten atrakcyjny sposób ZS nr 10 pokazuje uczniom, że chemia może być fascynująca. – Pytania zawsze dotyczą praktycznej strony nauki chemii. Większość z nich odnosi się do zjawisk z życia codziennego. Chcemy przybliżać uczniom ten dość trudny przedmiot – mówi Urszula Łapińska-Łubniewska, dyrektor ZS nr 10. – W tym konkursie współuczestniczy cała szkolna społeczność. Zawsze niecierpliwie czekamy na pytania skierowane do publiczności. To wesoła i pełna emocji rywalizacja – dodaje pani dyrektor.

Jak co roku konkursowe pytania, to dzieło wyjątkowej nauczycielki chemii. – Dzisiaj skupimy się na 120. rocznicy odkrycia radu. Będziemy mówili też o ekologii. Pytania, jak zwykle będą dotyczyły życia codziennego, np. powiemy o patynie pokrywającej budynki naszego lubelskiego Starego Miasta – mówiła tuż przed rozpoczęciem rywalizacji Jolanta Kociuba, nauczycielka chemii w Gimnazjum nr 8.

Dla uczestników „Chemionerów” młodzież ZS nr 10 przygotowała niespodziankę – scenki rodzajowe poświęcone ekologii i związane ze 120. rocznicą odkrycia radu przez Marię Skłodowską-Curie.

O tytuł „chemicznego milionera” rywalizowało w tym roku dziesięć drużyn z pięciu lubelskich szkół. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: kurator oświaty w Lublinie i dziekan Wydziału Chemii UMCS w Lublinie. Nagrodą były cenne publikacje z zakresu chemii ufundowane m.in. przez UMCS. emk

Wyniki XVI edycji Międzygimnazjalnego Konkursu „Chemionerzy”: I miejsce ex aequo, uzyskując 1 000 000 pkt zdobyli: Alicja Bielińska i Martyna Chojniak z Gimnazjum nr 8, Marek Lisowski i Monika Kamińska z Gimnazjum im. Królowej Jadwigi oraz Jakub Stańczyk i Julia Madejczyk z Gimnazjum nr 24. II miejsce zajęli: Olga Smarzewska i Jakub Stańczyk z Gimnazjum nr 24, uzyskując 125 000 pkt. III miejsce przypadło: Milenie Łukasiewicz i Markowi Lisowskiemu z Gimnazjum im. Królowej Jadwigi, którzy uzyskali 20 000 pkt.