Mnóstwo talentów na jednej scenie

Na deskach Teatru Muzycznego w Lublinie zaprezentowali się w ubiegły poniedziałek wszyscy młodzi artyści na co dzień rozwijający swoje talenty w Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją”, który świętuje w tym roku swoje 60-lecie.
Obchody jubileuszu rozpoczęły się w niedzielę uroczystą mszą św. w bazylice oo. Dominikanów przy Złotej, a ich zwieńczeniem była gala w Teatrze Muzycznym. Podczas wielkiego koncertu jubileuszowego na scenie zaprezentowały się liczne zespoły MDK-u: „Gaduły”, „Arabeska”, recytatorzy, teatr „Supełki”, teatr „Drugie Piętro” i teatr „Panopticum”. Nie zabrakło również występów wokalnych, m.in. zespołu „Sine Nomine”. Galę poprowadzili podopieczni domu kultury przebrani za sympatyczne maskotki: „Talent” i „Inspirację”.
Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” od 60 lat skupia w swoich murach dzieci i młodzież nie tylko je ucząc, ale również wychowując. – Ten dom zmienił nasze życie, stąd wynieśliśmy najlepsze wspomnienia, to miejsce było dla nas zawsze czymś magicznym – podkreślają zgodnie byli uczestnicy zajęć MDK-u. W obu placówkach działa obecnie 130 zespołów zainteresowań, które skupiają ok. 1,5 tys. stałych uczestników. Instytucja jest prowadzona i finansowana przez władze Lublina. Wkrótce czeka ją gruntowny remont.
– Na remont budynku MDK „Pod Akacją” planowane jest pozyskanie środków unijnych w ramach programu „Infrastruktura i Środowisko” – mówi Olga Mazurek– Podleśna z biura prasowego ratusza. Został już stworzony projekt zmian, które obejmą dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych (w tym zamontowanie windy), wymianę centralnego ogrzewania i stolarki okiennej oraz sanitariatów i instalacji elektrycznej. – W tym momencie czekamy na uzgodnienia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Kolejnym etapem będzie dalsze pozyskiwanie potrzebnej dokumentacji, w tym m.in. pozwolenia na budowę – informuje Olga Mazurek-Podleśna. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie kulturalną mapę Lublina bez takiego miejsca. (EM.K.)