„Mobilny LOF” w budowie

W zeszłym tygodniu rozpoczęła się realizacja pierwszego etapu unijnego projektu „Mobilny LOF”. Kosztem blisko 3 mln złotych wyremontowana zostanie fragment ulicy Okulickiego, powstanie ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Targowej od Kosynierów aż do Al. Lotników Polskich na wysokości stacji PKP. Trasy dla rowerzystów powstaną również wzdłuż ul. Wyspiańskiego i Maczka, tak by do mającego powstać w kolejnym etapie dworca przesiadkowego parkuj i jedź


Projekt „Mobilny LOF” realizowany jest w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Z 87 mln zł unijnej dotacji przeznaczonej na rozwój zbiorowego i ekologicznego transportu w Lublinie i sąsiednich gminach, Świdnik otrzymał aż 9 mln zł. W pierwszym etapie w Świdniku wyremontowany zostanie fragment ul. Okulickiego od ul. Wyspiańskiego do al. Lotników Polskich, na którym położona zostanie nowa nawierzchnia i wytyczona ścieżka rowerowa.

Ścieżki rowerowe, chodniki, miejsca postojowe dla rowerów pojawią się również wzdłuż ul. Wyspiańskiego, Targowej i Maczka, a przy stacji kolejowej Świdnik-Wschód powstanie przystanek dla jednośladów. Inwestycja będzie kosztowała blisko 3 mln złotych, a jej wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A. Przy okazji, już poza projektem, miasto planuje również remont samej ul. Targowej.

– Prace rozpoczęły się od budowy ciągu pieszo-rowerowego od ulicy Kosynierów do Alei Lotników Polskich. To ważna i potrzebna inwestycja np. dla wielu osób jeżdżących rowerem z Osiedla Wschód w stronę PZL-Świdnik. Na tym odcinku panuje teraz tymczasowa organizacja ruch. Zakończenie prac planowane jest na listopad tego roku – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju.

W międzyczasie ratusz zamierza przystąpić do realizacji II etapu „Mobilnego LOF-u”, czyli budowy dworca przesiadkowego w pobliżu stacji PKP Świdnik-Miasto wraz z całą infrastrukturą, tj. stanowiskami dla rowerów, zadaszeniami, oświetleniem, monitoringiem, punktem sanitarnym, systemem informacji dla podróżnych i stanowiskami autobusów. Przewidziany jest również remont prowadzącej do dworca ul. Kolejowej oraz budowa odcinka ul. Klubowej, którą od ul. Dworcowej będą wjeżdżać autobusy. Po zakończeniu inwestycji rowerzyści i kierowcy będą mogli zostawiać tu swoje pojazdy i przesiąść się do autobusu czy pociągu. Na te przedsięwzięcie w tegorocznym budżecie miasto zarezerwowało ponad 7 mln zł.

– Jesteśmy w trakcie pozyskiwania pozwoleń i załatwiania ostatnich formalności, ponieważ musieliśmy zaktualizować projekt. Wszystkie zadania w ramach Mobilnego LOF-u będą jednak gotowe do końca tego roku – zapewnia M. Dmowski.

Rowerzyści chwalą i podpowiadają

Inwestycję chwali Stowarzyszenie Świdnik Miasto Dla Rowerów, ale ma też pomysły jak ją ulepszyć.

– To istotne i długo oczekiwane przedsięwzięcie, które ułatwi poruszanie się i poprawi bezpieczeństwo zarówno rowerzystów jak i pieszych i za to miastu jesteśmy bardzo wdzięczni – mówi Maciej Lubaś ze Stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów. – Przyjęte rozwiązania można jednak jeszcze udoskonalić, co już dawno zgłosiliśmy ratuszowi i mamy nadzieję, że zostaną one uwzględnione.

Rowerzyści postulują m.in. by ruch rowerowy był dopuszczony przez skwerek im. Zyty Gilowskiej, a następnie przez kładkę łączącą dworzec PKP z budowaną w ramach „Mobilnego LOF-u” infrastrukturą, czego projekt nie przewiduje. Proponują również wybudowanie wiaty rowerowej w pobliżu targowiska, na co najmniej 20 jednośladów. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here