Moc wodnych atrakcji

Wyspy, plaże, mosty, zjeżdżalnie, strefa SPA i wodne groty. To tylko część atrakcji, które będzie oferował mieszkańcom nowy kompleks basenów przy ul. Fabrycznej w Świdniku. Budowa obiektów letnich i całorocznych będzie kosztowała około 30 mln zł. Przetarg na inwestycję ma być ogłoszony na początku przyszłego roku.
Kilka miesięcy temu przedstawiciele świdnickiego ratusza ogłosili przetarg na dokumentację budowy basenów krytych i otwartych przy ul. Fabrycznej. Pierwszym etapem przygotowania projektu miała być koncepcja zagospodarowania terenu po dawnych obiektach sportowych Avii przy ul. Fabrycznej. Projektanci właśnie dostarczyli pierwsze dokumenty do ratusza.
Zabawa na słońcu
Projekt zakłada, że przebudowywana hala będzie dużo większa niż obecna, największą część kompleksu zajmą jednak obiekty zewnętrzne. Powstanie zespół basenów i urządzeń rekreacyjnych „Słoneczny Świdnik”, który zostanie podzielony na kilka stref. W części przeznaczonej dla najmłodszych będzie odkryta pływalnia dla małych dzieci ze zjeżdżalnią, wodnym placem zabaw, podwodnymi gejzerami i kaskadą. Tuż obok z nieco głębszego basenu będą mogły korzystać starsze dzieci.

W dalszej części kompleksu zlokalizowano pływalnię o głębokości 1,8 m dla dorosłych i młodzieży. Na terenie parku wodnego zostaną wybudowane również dwie wyspy, do których będzie można dopłynąć albo dojść drewnianymi mostami. Na środku jednej z nich została zaprojektowana wanna SPA. Kompleks będzie również wyposażony w zjeżdżalnie, huśtawki wodne, kilka rodzajów masażerów. Przy obiektach zewnętrznych powstanie również blisko 500 mkw. zaplecza socjalnego. Będą się w nim mieściły szatnie, prysznice, ale również punkty gastronomiczne.
Oprócz basenów wśród obiektów zewnętrznych mieszkańcy Świdnika znajdą również dwie plaże (basenową i trawiastą), cztery boiska (wielofunkcyjne, do koszykówki ulicznej, piłki nożnej plażowej i siatkówki plażowej), plac sprawnościowy, ściankę wspinaczkową i siłownię zewnętrzną.
Przedstawiona koncepcja już została zaakceptowana przez władze ratusza. – Uważam, że obiekty zostały mądrze rozplanowane i taki ich układ możemy przyjąć – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.

Pływanie pod dachem

Projektanci dostarczyli także plan przyszłych basenów zamkniętych. Te obiekty będą się również bardzo różniły od tych, które jeszcze kilka miesięcy temu stały przy ul. Fabrycznej.
– Koncepcja zakłada budowę trzech basenów zamkniętych – mówi Michał Piotrowicz.
Pierwszy z nich będzie pływalnią sportową, podzieloną na tory o głębokości od 1,2 do 1,8 metra. Basen rekreacyjno-szkoleniowy zostanie wyposażony w masażery i natryski. Głębokość tego obiektu będzie się wahała od 0,6 do 0,9 metra. Najmłodsi świdniczanie będą mieli również do dyspozycji brodzik.
– W obiekcie krytym powstanie również antresola wyposażona w 3 nieduże baseny SPA – dodaje zastępca burmistrza.
Na tym jednak nie koniec, bo budynek krytych pływalni ma posiadać również potężne zaplecze. Oprócz szatni i łazienek z prysznicami powstaną również sale do ćwiczeń, gabinety masażu i punkty gastronomiczne.
Budowa kompleksu basenów ma ruszyć jak najszybciej. – Liczę, że jeszcze zimą będziemy mieć komplet dokumentacji. Na początku przyszłego roku będziemy ogłaszali przetarg i po jego rozstrzygnięciu wykonawca przystąpi do budowy – tłumaczy Michał Piotrowicz.
Na podstawie przedstawionej koncepcji koszt budowy kompleksu pływalni został oszacowany na ok. 30 mln zł. Większość, o ile nie wszystkie koszty, weźmie na siebie ratusz. – Na razie będziemy bazowali na własnym budżecie, choć cały czas szukamy zewnętrznych źródeł finansowania – dodaje zastępca burmistrza. (kal)

Hala będzie następna

Baseny będą jedną z głównych części kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Fabrycznej, ale nie jedyną. Uzupełnią je korty tenisowe i hala. W przypadku tej ostatniej przedstawiciele ratusza właśnie po raz drugi szukają wykonawcy dokumentacji. Z wstępnych koncepcji wynika, że obiekt będzie dużo większy niż obecnie. Jak tłumaczą świdniccy urzędnicy, obiekt ma być na miarę rozgrywek I ligi piłki siatkowej. Będzie również tak zaprojektowany i wyposażony, żeby mogły się w nim odbywać również duże miejskie imprezy.