Moc zakażeń

Fatalne informacje przyniósł koniec ubiegłego tygodnia. W sobotę w kraju odnotowano 1002 przypadki zakażania koronawirusem, z czego 122 w województwie lubelskim. To rekord od początku epidemii. Do tego w piątek w SPSK nr 1 w Lublinie zmarł chory na Covid-19 46-letni zakonnik, Wojciech Kaczmarek. Jak poinformował Sanepid nie miał żadnych chorób współistniejących.


Nagły wzrost infekcji, przy nie odbiegającej od normy liczbie wykonanych testów, był zaskoczeniem. Jeszcze na początku zeszłego tygodnia informowano o 300-400 nowych zakażeniach koronawirusem, ale w piątek było ich już ponad 800, a w sobotę padł rekord – 1002. Wśród trzech województw, w których dobowe statystyki były najgorsze znalazło się Lubelskie (122 przypadki) – po raz pierwszy od początku epidemii.

To efekt sześciu nowych ognisk zakażeń, z których największe jest w Specjalnym Ośrodku-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim, gdzie zakażonych jest kilkudziesięciu wychowawców i podopiecznych. W opinii wojewody Lecha Sprawki, który w sobotę zwołał w sprawie sytuacji epidemicznej w regionie, specjalny briefing, liczba zakażonych w najbliższych dniach może być jeszcze wyższa.

– Z ogniska w Tomaszowie Lubelskim ponad 270 osób zostało objętych kwarantanną. Należy liczyć się z tym, że w tej liczbie jest bardzo dużo osób zakażonych – mówił Lech Sprawka. – Jeden z nauczycieli, u którego potwierdzono zakażenie, pracuje też w trzech innych szkołach – wyjaśniał wojewoda.

Sobota przyniosła jeszcze inną fatalną informację. Sanepid podał, że dzień wcześniej, w SPSK nr 1 w Lublinie, zmarł 46-letni pacjent chory na Covid-19, który jako jedna z niewielu dotychczasowych ofiar śmiertelnych epidemii, nie miał żadnych chorób współistniejących. Niedługo po tym okazało się, że zmarłym jest lubelski zakonnik Wojciech Kaczmarek. – Waszej modlitwie polecamy zmarłego współbrata Wojciecha Kaczmarka, dziękujmy za jego życie i powołanie, prośmy o dar życia wiecznego.

Ostatnie dni spędził w szpitalu, gdzie bardzo ciężko przechodził zarażenie koronawirusem. Miał 46 lat, pracował w Bydgoszczy, Orchówku, Lublinie (na Krakowskim Przedmieściu) oraz Ostrovie i Borze w diecezji pilzneńskiej w Czechach – napisali Bracia Mniejsi Kapucyni na swoim Facebooku. Msza pogrzebowa zakonnika odbędzie się w środę, 23 września, o 12.45 w kościele pw. Wszystkich Świętych przy ul. Lipowej.

Lubelskie gotowe na jesienną falę

W ubiegły piątek wojewoda Lech Sprawka na specjalnie zwołanej konferencji prasowej omówił realizację jesiennej strategii walki z Covid-19 na terenie województwa lubelskiego. Wojewoda przedstawił m.in. strukturę zabezpieczenia szpitalnego, która składa się teraz z trzech poziomów. W skład poziomu III, wchodzą dwa szpitale wielospecjalistyczne (SPZOZ w Puławach, który wcześniej był jednoimienny i SPSK nr 4 w Lublinie), w których umieszczani są pacjenci zakażeni koronawirusem i wymagający jeszcze innego specjalistycznego leczenia.

Poziom II to sieć tzw. szpitali zakaźnych, którą tworzy dziewięć lecznic: w Puławach, Chełmie, Białej Podlaskiej, Biłgoraju, Tomaszowie Lub., Łukowie oraz trzy szpitale lubelskie: SPSK nr 1, Jana Bożego i Szpital Neuropsychiatryczny. Pozostałe szpitale należą do poziomu I i mają za zadanie leczyć wszystkich pacjentów niezarażonych koronawirusem.

Wojewoda wyznaczył również trzy obiekty na terenie Lubelszczyzny przeznaczone na izolatoria. To Hotel Huzar, ul. Spadochroniarzy 9 w Lublinie; Hotel Delfin, Al. Jana Pawła II nr 11 w Białej Podlaskiej i budynek przy ul. Wyzwolenia 138 w Tomaszowie Lubelskim.

Statystyki

W ubiegłym tygodniu liczba przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 79 240 (o 5088), zgonów do 2293 (o 105), a wyleczonych do 64 302 (o 3643). W województwie lubelskim przybyło 267 zakażonych z czego najwięcej w Tomaszowie Lubelskim i Lublinie (od początku 2188), 4 pacjentów chorych na Covid-19 zmarło (od początku 34), a 165 wyzdrowiało (1665).

W Europie największy wzrost zakażeń notuje Hiszpania (ponad 14 tys. na dobę), Francja (ok. 13 tys.), Rosja (ok. 6 tys.) i Wielka Brytania 3,5 tys. Na świecie liczba zakażeń przekroczyła już 30,8 mln (prawie 2,1 mln nowych przypadków w ciągu tygodnia), zgonów 957 tys., a wyzdrowień 21 mln. Najwięcej infekcji odnotowano w Stanach Zjednoczonych 6,76 mln (ponad 199 tys. zgonów), Indiach 5,4 mln (86 tys), Brazylii 4,52 mln (136 tys.), Rosji 1,1 mln (19 tys.) i Kolumbii 758 tys. (24 tys.).

Dane na niedzielę, 20 września. RD

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here