Modlitwy pod ochroną

23 lipca na Arenie Lublin zgromadzi się blisko 15 tys. osób. To będzie centralne wydarzenie diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży. Już teraz organizatorzy zapewniają, że bezpieczeństwo uczestników jest na pierwszym miejscu.

Uczestnicy ŚDM archidiecezji lubelskiej oraz pielgrzymi z zagranicy wyruszą w tym dniu w barwnym korowodzie z pl. Zamkowego. By przemarsz był sprawny, zostaną oni podzieleni na trzy kolumny, które eskortowane będą przez służby mundurowe.
– Policja zabezpieczy to wydarzenie wszystkimi siłami. W naszym garnizonie wstrzymane zostały urlopy – mówi insp. Dariusz Dudzik, p.o. komendanta policji w Lublinie. – Chronić będziemy nie tylko przed pospolitą przestępczością – jesteśmy przygotowani również na ewentualne wybuchy paniki, próby wnoszenia broni czy fałszywe alarmy.
Ze względów bezpieczeństwa zamknięta dla ruchu ma być w dniu wydarzenia część ulic. – Na pewno nie przejedziemy ulicą Lubelskiego Lipca ’80 na odcinku od Stadionowej do Cukrowniczej, czyli wzdłuż miejskiego stadionu – informuje Marek Brodacki, odpowiedzialny za logistykę.

Organizatorzy spodziewają się od 200 do 250 autokarów z całej diecezji, dlatego przewidywane są trzy parkingi autokarowe: przy Targach Lublin, Zarządzie Dróg i Mostów (ul. Cukrownicza) oraz naprzeciwko ZDiM. Nie zaplanowano parkingów dla samochodów osobowych. Auto będzie trzeba zostawić znacznie wcześniej, np. przy obiektach sportowych przy Al. Zygmuntowskich. – Radzimy mieszkańcom Lublina udać się na stadion wraz z korowodem bądź komunikacją miejską, która jako jedyna będzie dopuszczona do zamkniętych odcinków drogi w okolicach Areny Lublin – dodaje ks. Mirosław Ładniak, odpowiedzialny za organizację wydarzenia „Arena Młodych”.
Bezpieczeństwo
na stadionie
– Na tydzień przed wydarzeniem przeszkolimy około 100 wolontariuszy, którzy będą nas wspomagać. Wykwalifikowanych ochroniarzy będzie około 150. Także dołożymy wszelkich starań, żeby każdy czuł się bezpiecznie – mówi Robert Persona, przedstawiciel firmy ochroniarskiej, która będzie czuwała nad bezpieczeństwem uczestników ŚDM na Arenie Lublin.
Każdy z uczestników, by wejść na stadion, musi mieć bezpłatną wejściówkę, która skieruje go do jednego z sektorów. By ją otrzymać, należy zgłosić się do swojej parafii. Będą one także wydawane w namiocie rozstawionym przed Areną Lublin.

– Na stadionie wejściówka będzie jedynym honorowanym dokumentem uprawniającym do opuszczania go i powrotu. Każdy ma prawo do jej uzyskania – informuje ksiądz Ładniak.
Przy wejściu na stadion każdy z uczestników i jego bagaże zostaną przeszukane. Nie wolno wnosić przedmiotów szeroko rozumianych jako niebezpieczne – broni, szklanych butelek, ostrych narzędzi, w tym parasolek z ostrym zakończeniem. Uczestnicy mogą mieć ze sobą wodę w plastikowych butelkach o maksymalnej pojemności 0,5 litra oraz lunch, choć jedzenie będzie można także kupić na miejscu.
Procedura opuszczania stadionu także jest szczegółowo zaplanowana – sektorami. Dla mieszkańców Lublina i Świdnika podstawione zostaną autobusy komunikacji miejskiej.
MG