Morderczyni wygrywa konkurs poezji

Zuzanna M. to sprawczyni makabrycznego zabójstwa dwóch osób. Ze swoim chłopakiem zamordowała w Rakowiskach jego rodziców. Teraz wygrała Konkurs Poezji Więziennej, zorganizowany przez Areszt Śledczy w Krasnymstawie.

9 września w sali kinowej Krasnostawskiego Domu Kultury odbyły się obchody 110. rocznicy powstania więzienia w Krasnymstawie, połączone z rozstrzygnięciem XXII Konkursu Poezji Więziennej „Krasnystaw 2016”. W imprezie wzięli udział m.in.: zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej płk Jerzy Kopeć oraz płk Włodzimierz Głuch – dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Lublinie. Wśród gości byli również włodarze miasta, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, prokuratury, służb mundurowych oraz dyrektorzy jednostek miejskich i powiatowych, a także przedstawiciele współpracujących podmiotów gospodarczych. Gości powitał ppłk Krzysztof Haładyj, dyrektor Aresztu Śledczego w Krasnymstawie. Z okazji jubileuszu publiczności zaprezentowano film przedstawiający historię i teraźniejszość krasnostawskiej jednostki. Obraz powstał dzięki zaangażowaniu Piotra Galińskiego, który na co dzień prowadzi zajęcia z fotografii i filmu w Krasnostawskim Domu Kultury. 110. rocznica powstania więzienia w Krasnymstawie była niepowtarzalną okazją do podziękowań – wszystkim tym, bez których życzliwego wsparcia jednostka nie mogłaby funkcjonować. Z tej okazji dyrektor Haładyj wręczył zasłużonym osobom medale pamiątkowe. Awers medalu przedstawia budynek Aresztu Śledczego w Krasnymstawie oraz daty 1906-2016. Rewers natomiast logo służby z napisem „Służba Więzienna w Służbie Rzeczypospolitej”. Każdy z zaroszonych gości otrzymał okolicznościową publikację pt. „Więzienie w Krasnymstawie 1906-2016” przybliżającą historię jednostki od czasu powstania po dzień dzisiejszy.

Na koniec Jan Henryk Cichosz, w imieniu jury XXII edycji Konkursu Poezji Więziennej, ogłosił jego laureatów oraz wyróżnione prace. Wiersze nadesłane przez więźniów i więźniarki oceniali: prof. dr hab. Dariusz Chemperek z Instytutu Filologii Polskiej UMCS w Lublinie, dr Aleksander Wójtowicz również z IFP UMCS w Lublinie, Jan Henryk Cichosz – poeta, publicysta, dziennikarz, regionalista, animator krasnostawskiego życia literackiego, Jadwiga Demczuk – znana krasnostawska poetka, której wiersze ukazały się w wielu almanachach i antologiach regionalnych oraz ogólnopolskich oraz Monika Kulawczuk-Furmanek z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie. Sekretarzem jury był mjr Paweł Pietszczyk – kierownik działu penitencjarnego w krasnostawskim Areszcie.
Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Zuzanna M., na co dzień przebywająca w Areszcie Śledczym w Lublinie. Zuzanna M. to znana w całej Polsce morderczyni. W nocy z 12 na 13 grudnia 2014 r. Zuzanna M. i jej chłopak Kamil N., uczniowie liceów w Białej Podlaskiej, zabili w Rakowiskach Jerzego i Agnieszkę N., rodziców Kamila, zadając im po kilkadziesiąt ciosów nożem. Oskarżeni przyznali się do popełnienia zbrodni. Według ich wyjaśnień, rodzice nie akceptowali ich związku. Kamil N. i Zuzanna M. zbrodnię zaplanowali. Zaatakowali swoje ofiary podczas snu, byli bardzo brutalni. Zadawali ciosy nożem jednocześnie obojgu małżonkom. Młodzi mordercy usłyszeli wyroki po 25 lat więzienia. Decyzja jury krasnostawskiego konkursu wzbudziła sporo kontrowersji. Sprawę tak na facebooku skomentował Janusz Szpak, krasnostawski starosta: – Widzę, że w mediach jubileusz 110. rocznicy powstania krasnostawskiego więzienia przyćmiła laureatka XXII Konkursu Poezji Więziennej. Zobaczcie Państwo, co za zrządzenie losu. Człowiek, który był pomysłodawcą tego konkursu, śp. Artur Nowosad, ginie w Tunezji z rąk zamachowców, a rok później w stworzonym przez niego konkursie zwycięża osoba skazana za zamordowanie dwóch osób. Ja wrócę jednak do 110. rocznicy więzienia, którą obchodziliśmy w miniony piątek. Była to okazja do przypomnienia o wspaniałych ludziach pracujących na przestrzeni wieków w tej instytucji – napisał Szpak.
A Jan Henryk Cichosz podkreśla, że nikt z ponad 152 skazanych, którzy nadesłali swoje wiersze z aresztów z terenu całej Polski, „nie ma napisane na przysłowiowym czole, za co jest skazany”. (kg)

Zwycięski wiersz Zuzanny M.:

Módl się do swojego Boga,
aby pomógł ci przestać tyle
o mnie myśleć. Módl się, aby
ściągnął z ciebie tę klątwę,
którą nazywają pieszczotliwie
pożądaniem.
Nie martw się,
możesz mieć bogów cudzych
przede mną. Niech się ukłonią
i być może raczę im dać
wieczny odpoczynek.
Nie bój się Boga,
to tylko ja.
Możesz mnie dotknąć,
jeżeli nie wierzysz.
Teraz
módl się o mnie
do mnie