Można się kąpać

Sanepid sprawdził, czy woda w kąpieliskach na terenie powiatu chełmskiego nadaje się do kąpieli. Inspektorzy nie mieli zastrzeżeń do żadnego ze zgłoszonych do badania akwenów. Kąpać się można wszędzie. Przynajmniej na razie.

Wakacje w pełni. Gdy słupek rtęci na termometrze sięga trzydziestej kreski, ci, którzy mogą sobie na to pozwolić, szukają ochłody nad wodą. Sanepid sprawdził, z których akwenów w powiecie chełmskim możemy korzystać bez obaw o zdrowie.
– Jak na razie woda we wszystkich zgłoszonych do badania kąpieliskach nadaje się do kąpieli – mówi Grażyna Rejter, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie. Kąpać można się zatem w: zalewie „Niwa” w Sawinie, horodyskich gliniankach, zalewach w Żółtańcach, Stawie, Natalinie, Maczułach i Husynnem. Do kąpieli nadaje się także woda w zalewie Dębowy Las w Wołkowianach.
Badania nie dotyczą wody w całym zbiorniku. Sanepid sprawdza ją jedynie w miejscach wyznaczonych do kąpieli. W trakcie letniego sezonu inspektorzy sanepidu na bieżąco będą sprawdzać, czy woda w zalewach jest na tyle czysta, by mieszkańcy regionu spokojnie mogli korzystać z uroków kąpieli. (w)