Mozolna droga do wiat

Jeszcze w sierpniu przedstawiciele świdnickiego ratusza zapewniali, że wiaty na rowery będą gotowe w październiku. Mimo obietnic, nadal ich nie ma. Rowerzyści mocno się już niecierpliwią. Przedstawiciele ratusza odpowiadają na to, że mają czas do końca roku na zrealizowanie tej inwestycji.
Budowa wiat rowerowych przy świdnickich szkołach była jednym z wniosków zgłoszonych w poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego. Pomysł zyskał duże poparcie wśród mieszkańców i dzięki temu został wybrany do realizacji. Wniosek złożyło Stowarzyszenie Świdnik dla Rowerów. Pomysłodawcy tłumaczyli, że z roku na rok do świdnickich szkół jednośladami dojeżdża coraz więcej uczniów. Wiaty miały chronić pojazdy przed zmienną pogodą i zachęcać ich użytkowników, żeby również jesienią i wczesną wiosną nie przestawali korzystać z rowerów.
Przedstawiciele ratusza już pod koniec czerwca ogłosili przetarg na wykonanie inwestycji. Wykonawca miał zaprojektować i zamontować wiaty. Pod koniec sierpnia o realizację inwestycji zaczęli dopytywać się rowerzyści. Liczyli na to, że wiaty staną przed szkołami już we wrześniu.

– W tej chwili trwa jeszcze dopinanie spraw proceduralnych w starostwie powiatowym. Myślę, że w ciągu miesiąca wszystko powinno być już załatwione. Wówczas będzie można przystąpić do ustawiania wiat. Powinno się to stać na początku października – mówił wówczas Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.
Problem jednak w tym, że wiat nadal nie ma. – Zastanawiamy się w tej chwili, kiedy i czy w ogóle projekt zostanie zrealizowany – mówi Maciej Lubaś ze Stowarzyszenia Świdnik Dla Rowerów.
Przedstawiciele ratusza teraz zmienili nieco front. Tłumaczą, że mają jeszcze czas na zrealizowanie wniosku.
– Sprawa jest drobna i nie wiem skąd się bierze problem – dziwi się Michał Piotrowicz. – Jeżeli wiat nie będzie do 31 grudnia, to wtedy będzie można robić aferę, ale mają stanąć i staną. (kal)

Gdzie staną wiaty

Wiaty maja stanąć przed wszystkimi szkołami w mieście. Na liście znalazły się: Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej (ul. Szkolna 1), Zespół Szkół nr 1 i I LO (ul. Okulickiego 13), Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy (ul. C.K. Norwida 4), Szkoła Podstawowa nr 4, (ul. Wojska Polskiego 27), Szkoła Podstawowa nr 5 (ul. Jarzębinowa 6), Szkoła Podstawowa nr 3 (ul Kopernika 9a), Gimnazjum nr 1 (ul Koperników 9), Szkoła Podstawowa nr 7 (al. Armii Krajowej 3) i Państwowa Szkoła Muzyczna (ul. Króla Pola 5). Zadaszone parkingi rowerowe będą składać się z 10 stojaków i wiat. Dzięki temu ochronę przed warunkami atmosferycznymi znajdzie 20 rowerów zaparkowanych przed każdą szkołą.