Msza święta hubertowska z okazji 95-lecia

(3 listopada) W Warszawie obywała się msza święta hubertowska z okazji 95-lecia Polskiego Związku Łowieckiego, której przewodniczył ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej bp Romuald Kamiński. Muzyczną celebrację zapewnił Zespół Muzyki Myśliwskiej „Hubertus”. W ten wyjątkowy sposób oddano cześć patronowi myśliwych – św. Hubertowi. W uroczystości uczestniczyła delegacja chełmskich myśliwych: Agnieszka Prus, Sławomir Kończyński, Marian Tomków i Mirosław Sawicki.

Polowania hubertowskie w KŁ nr 23

(3 listopada) W urokliwej scenerii terenów łowieckich obwodu łowieckiego nr 152 Koło Łowieckie nr 23 „Szarak” w Chełmie zorganizowało tradycyjne polowanie hubertowskie. Na zbiórkę w Poczekajce przybyło ponad 50 członków koła i zaproszeni gości. Po wysłuchaniu sygnałów myśliwskich, prezes Koła Krzysztof Wojciechowski przywitał zebranych, następnie odbyło się ślubowanie myśliwskie Marka Oziębły. Myśliwi polowali w dwóch grupach, które prowadzili Izydor Roman i Mirosław Blacha.

Święty Hubert w tym dniu słabo darzył zwierzyną, naganka ruszyła z ostoi leśnych dwie niewielkie chmary jeleni, niestety w żadnym pędzeniu nie pojawiły się dziki. W czterech pędzeniach pozyskano cielaka. Podczas pokotu zorganizowanego zgodnie z tradycją myśliwską, sygnaliści i zgromadzeni myśliwi uhonorowali pozyskaną zwierzynę. Królem polowania został Zbysław Borsuk. Po tradycyjnym sygnale „Koniec polowania” zebrani udali się na biesiadę myśliwską przygotowaną przez Zarząd Koła.

Polowania hubertowskie w KŁ nr 50

W dniu św. Huberta Koło Łowieckie nr 50 „Cietrzew” w Dubecznie w obwodzie łowieckim nr 110 Las Hański i Las Kulczyński zorganizowało polowanie hubertowskie. W wyniku przeprowadzonych pędzeń pozyskano dwa lisy. Królem polowania został Marek Kuszneruk, tytuł wicekróla przypadł Marcinowi Wnukowi. Królem pudlarzy ogłoszono Waldemara Stefaniaka.

„Polowanie” na śmieci

Zbiórką śmieci pozostawionych w lesie w Kole Łowieckim „Ponowa” we Włodawie zainaugurowano sezon polowań zbiorowych. W polowanu hubertowskim (4 listopada) uczestniczyło czterdziestu dwóch myśliwych. Aby tradycji stało się zadość, zaproszony został również jeden naganiacz. Myśliwych, gości, nagankę powitał prezes Koła Dariusz Korona wraz z całym Zarządem Koła.

Odprawę rozpoczął prezes, przedstawił sprawy bieżące Koła, następnie przyjął ślubowanie od Kamila Dybka, który oficjalnie przystąpił do społeczności myśliwych jako kontynuator rodzinnej pasji trwającej trzy pokolenia. Bernard Błaszczuk i Kamil Korona rozdali uczestnikom odprawy worki na śmieci, gdyż członkowie Koła Łowieckiego nr 48 „Ponowa” we Włodawie, zamiast polować, postanowili posprzątać okoliczne lasy.

Po zbieraniu śmieci udali się na biesiadę myśliwską, w trakcie której można było skosztować m.in. bigosu przygotowanego przez D. Koronę. W akcję sprzątania zaangażowali się sympatycy łowiectwa oraz myśliwi członkowie Koła Łowieckiego nr 48 „Ponowa” wraz z rodzinami.

Wizyta u przedszkolaków

Na zaproszenie Przedszkola w Hańsku myśliwi z KŁ nr 50 „Cietrzew” w Dubecznie przybyli, 10 października żeby przybliżyć najmłodszym zagadnienia związane z przyrodą i łowiectwem. Myśliwi opowiadali o kulturze łowieckiej, obyczajach, zwyczajach i sygnałach łowieckich, a także o zasadach gospodarowania zwierzyną dziko żyjącą. Omówiono zasady zachowania w przypadku zetknięcia z dziko żyjącą zwierzyną, mówiono o chorobach odzwierzęcych i sposobach ich unikania. (m)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here