Multimedialna metamorfoza

Prace przy powstaniu mediastrefy w bibliotece mają ruszyć jak najszybciej, żeby nowy dział był gotowy jeszcze przed wakacjami

Świdnicka biblioteka właśnie przygotowuje się do poważnych zmian. Za 100 tys. zł, zdobyte w ramach budżetu obywatelskiego, powstanie mediastrefa. Przebudowa pomieszczeń dla nowego działu rozpocznie się już niebawem. Szef biblioteki mówi, że chciałby uruchomić mediastrefę jeszcze przed wakacjami.
– Jesteśmy już po rozmowie z projektantami – mówił w minionym tygodniu Mirosław Król, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku. – Chcemy przeprowadzić remont obecnej czytelni i uruchomić mediastrefę.
Przedsięwzięcie zostało w minionym roku zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Spodobało się mieszkańcom i, zdobywając 902 głosy, otrzymało dofinansowanie. Przedstawiciele biblioteki tłumaczą, że do powstania nowego działu niezbędne są niewielkie prace remontowe.
– Mediastrefa została zaplanowana w dwóch niewielkich pomieszczeniach. W mniejszym z nich w tej chwili stoją komputery. Natomiast po zakończeniu prac w tym miejscu zostanie zlokalizowany kącik prasowy i stanowiska do odsłuchiwania muzyki – mówi Mirosław Król.
Komputery zostaną przeniesione do większego pomieszczenia. Zostanie do nich dokupiona również konsola do gier i zestaw tabletów. – Chcemy kupić również kolekcje filmów DVD, muzyki, audiobooków i e-booków. W tej chwili mamy je tylko w śladowych ilościach – mówi dyrektor biblioteki.

Przy wyborze multimedialnych kolekcji przedstawiciele świdnickiej biblioteki będą się wzorować na innych placówkach.
– Chcemy żeby na początek każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W przypadku filmów postawimy raczej na ekranizacje dzieł literackich i oczywiście propozycje dla dzieci i młodzieży – mówi dyrektor Król.
Mediastrefa zostanie wyposażona również w nowe meble i zapas gier planszowych. Młodsi i starsi będą mogli z nich korzystać na miejscu. – Na pewno po zakończeniu prac będzie u nas dużo nowocześniej niż jest teraz – zapewnia dyrektor biblioteki.
 (kal)