Mundurówka się kłuje. Z oporami

Od ponad tygodnia trwają szczepienia służb mundurowych przeciw Covid-19. Udział w nich biorą również świdnickie służby – funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, druhowie OSP i strażnicy miejscy.

Na 127 policjantów pracujących na terenie powiatu świdnickiego chęć zaszczepienia zadeklarowało około 70. Jak zaznacza asp. Elwira Domaradzka, rzecznik KPP w Świdniku, ta liczba może się zmienić, bo lista zgłoszeń cały czas jest otwarta.

Zapisy na szczepienia wśród strażaków i tych zawodowych, i tych z OSP prowadzi Komenda Powiatowa PSP w Świdniku. – Na ten moment chęć przyjęcia szczepionki zgłosiła około 1/4 strażaków z PSP i 120 strażaków z OSP, ale chętni cały czas są zapisywani. W piątek, 26 marca, zaszczepiono 23 ochotników i 3 osoby z PSP. W tym tygodniu zaszczepiona zostanie kolejna tura – mówił w ubiegłą środę st. kpt. Paweł Dańko, rzecznik KP PSP w Świdniku.

Na terenie województwa lubelskiego wytypowano kilka punktów, które szczepią mundurowych. Ci z powiatu świdnickiego szczepią się w szpitalu w Łęcznej. Terminy wyznaczane są z tygodnia na tydzień. Pierwsza tura zaszczepiła się w piątek, 26 marca, a kolejna 2 kwietnia.

Niektórzy pracownicy służb mundurowych wprost przyznają, że nie chcą się szczepić, bo mają w związku z tym pewne obawy; są też tacy, którzy niedawno przeszli Covid i decyzję o szczepieniu odkładają na później. Po pierwszej dawce szczepionki są już niektórzy strażnicy miejscy, w tym komendant SM w Świdniku, Janusz Wójtowicz, który podkreśla, że warto się szczepić, bo to pozwoli nam na powrót do normalności.

– Czasem ktoś zareaguje lekko podwyższoną temperaturą – w moim przypadku było to 37,5 stopnia – ale nie jest to coś takiego, czego nie jesteśmy w stanie znieść. Niektórzy pracownicy dzień po szczepieniu nie przychodzą do pracy. Rozumiem to, następnego dnia lepiej na siebie uważać i dbać o to, by nas np. nie przewiało – mówi komendant Wójtowicz.

Spośród 14 strażników SM w Świdniku chęć przyjęcia szczepionki zadeklarowało 9. Z czego ponad połowa jest już po pierwszej dawce. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here