Mur do poprawki

– Był remontowany zaledwie kilka miesięcy temu, a już się sypie – mówią mieszkańcy Chełma o murze otaczającym cmentarz przy ul. Lwowskiej. Ochrona zabytków uspakaja: mur zostanie naprawiony najpewniej w ramach gwarancji.

– Wygląda na to, że firma, która remontowała mur wokół cmentarza odwaliła fuszerkę. Te prace odbywały się mniej więcej 3 miesiące temu, a tynk już odchodzi. I to grubymi warstwami. Ten mur znajduje się centrum i w pewnym sensie jest też wizytówką miasta. Niech ktoś się tym zainteresuje – mówili nasi Czytelnicy, którzy dzwonili do redakcji z prośbą o poruszenie tematu.
Cmentarz przy ul. Lwowskiej i otaczający go mur są objęte ochroną konserwatora zabytków. Stanisława Rudnik, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, uspokaja, że zostanie on naprawiony w ramach gwarancji.
– Jak widać technologia zastosowana przez firmę remontującą mur nie sprawdziła się. Prace były wykonywane już jesienią i mur prawdopodobnie nie był dostatecznie osuszony. Stąd taki efekt. Na jego stan niekorzystanie wpływa też to, że kilka lat temu znajdujące się wzdłuż niego ulica i chodnik zostały podniesione – mówi S. Rudnik. (kw)