Mural dla mistrza Koguciuka

W świetlicy w Pławanicach (gmina Kamień) można oglądać wystawę „Worek z farbami – skarb Stanisława Koguciuka”. Jej wernisaż połączono z odsłonięciem muralu poświęconego artyście.

Na uroczystość przybyli najbliżsi zmarłego w ubiegłym roku S. Koguciuka – córka z mężem oraz wnuczka, mieszkańcy Pławanic i okolic, a także zaproszeni goście. W programie uroczystości były prelekcja oraz projekcja multimedialna o twórczości Stanisława Koguciuka. Następnie goście uczestniczyli w odsłonięciu muralu, który powstał na jednej ze ścian pławanickiej świetlicy. Uczniowie ze szkół w Czerniejowie, Kamieniu i Strachosławiu uczestniczyli w warsztatach artystycznych. Uroczystość uświetniły występy gminnych zespołów śpiewaczych „Rosa” i „Koral”.

Stanisław Koguciuk zmarł 13 listopada 2021 r. w wieku 88 lat. Wybitny twórca ludowy przez wiele lat mieszkał, pracował i tworzył w Pławanicach (gmina Kamień). Namalował tysiące obrazów. Był laureatem wielu konkursów i ogólnopolskich nagród, wyróżniony m.in. odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Artysta spoczywa na cmentarzu parafialnym w Kamieniu. (mo)