Mural łączy pokolenia

Na ulicy Grażyny 12 na osiedlu Mickiewicza znalazł się barwny mural nawiązujący do prac artystów powstałych w ramach Lubelskich Spotkań Plastycznych (1976-1979).

Autorem muralu jest dr Kamil Kuzko – pochodzący z Lublina absolwent Wydziału Artystycznego UMCS, aktualnie wykładowca na ASP w Krakowie. Mural jest jedną z trzech realizacji w przestrzeni miejskiej, zaplanowanych w ramach projektu Forma Otwarta, prowadzonego przez Europejską Fundację Kultury Miejskiej. Autorami kolejnych realizacji będą światowej sławy (polscy) artyści związani z nurtem sztuki ulicznej: M-City (Mariusz Waras) oraz ZBIOK (Sławek Czajkowski).

Wszystkie te działania podjęto z okazji przypadającej tym roku 40. rocznicy powstania LSP. Okazją do retrospektywnego spojrzenia na dokonania artystów, którzy w latach 70-tych XX wieku ubarwili osiedla LSM swoimi dziełami, takimi jak mozaiki czy malowidła, będzie wystawa Stefana Ciechana, którego fotografie to dokumenty tych realizacji. – Poznamy również projekty i makiety prac niezrealizowanych, które – mimo nietuzinkowej relacji z otoczeniem – nigdy nie zostały osadzone w przestrzeni miasta – mówi Cezary Hunkiewicz z Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej. Wystawę w Centrum Spotkania Kultur można zobaczyć do 15 grudnia w godz. 12.00 -17.00. Wstęp jest darmowy. (EM.K.)