Mural z wueską

Mural z wueską, kolejny upamiętniający historię Świdnika, ozdobił murek przy alei Lotników Polskich, w pobliżu restauracji Favilla

Z okazji 65. rocznicy rozpoczęcia produkcji kultowego w czasach PRL-u świdnickiego motocykla, na ścianie restauracji Favilla przy al. Lotników Polskich, powstał mural z wueską.


Artysta, Paweł Kasperek namalował pierwszy, seryjny model WSK M06 na tle kina „Przodownik”, które było pierwszym kinem w Świdniku i działało od 1952 roku do lat 60, gdy zmieniło nazwę na Kino „LOT” i przeniosło się w miejsce, w którym działa do dziś.

W latach 70. w pierwszej siedzibie kina powstał legendarny klub „Iskra” w którym odbywało się wiele koncertów i dyskotek (wówczas z klubem mocno związane były takie zespoły, jak: Bajm, Budka Suflera czy Daab, a przez jakiś czas klubowe dyskoteki prowadził dziennikarz muzyczny Jerzy Janiszewski). Reraz jest tam restauracja „Favilla”. Na muralu obok jednośladu jest kobieta i kartka z kalendarza z datą rozpoczęcia (1954) i zakończenia (1985) produkcji wueski.

– Tworząc mural starałem się utrzymać go w klimacie PRL-u – tłumaczy Paweł Kasperek, dodając, że prace nad dziełem trwały ok. 2 tygodnie i zaczęły się w maju.

– Mural jest już popularny, co nas bardzo cieszy. Zarówno temat, jak i lokalizacja są bardzo trafione – mówi Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, wyjaśniając, że mural mieści się przy drodze do PZL Świdnik, gdzie produkowano jednoślady i na trasie parady motocyklowej w ramach corocznego Ogólnopolskiego Zlotu Motocykli WSK i Innych.

Malowidło powstało w ramach projektu „Kadry Świdnika”, dzięki któremu w całym Świdniku powstało już kilka murali np. upamiętniający Radio Solidarność Świdnik, Świdnicki Lipiec, Szkołę Pilotów L. O. P. P. Celem projektu jest upiększenie miasta i pokazanie historię oczami młodych. Jest realizowany przy współpracy Urzędu Miasta i MOK, a pomysłodawcą jest Paweł Kasperek, który projektuje i wykonuje większość murali. JN