Musi wziąć trzynastkę

Agata Fisz, prezydent Chełma, podobnie jak pozostali urzędnicy magistratu, dostanie trzynastą pensję. Wcześniej jednak rada miasta musi podjąć uchwałę w sprawie wypłacenia jej dodatkowego wynagrodzenia. Prezydent otrzyma 12 498,57 brutto.

Miejscy urzędnicy do końca marca br. mają dostać dodatkowe roczne wynagrodzenie. Trzynastkę, jak co roku, otrzyma również prezydent Agata Fisz. W minionych latach, niektórzy radni, zwłaszcza z opozycji, mieli wątpliwości, czy powinna dostać dodatkowe roczne wynagrodzenie. Jednak prezydent musi wziąć trzynastkę, bo tak mówią przepisy.
Kilkanaście lat temu, opinie o tym, czy prezydentom, burmistrzom, starostom, wójtom należą się trzynaste pensje, były podzielone. Przez dwa lata niektóre samorządy, w tym też miasto Chełm, nie wypłacały prezydentom trzynastek. Ostatecznie ówczesne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uznało, że zgodnie z przepisami prezydentom, którzy również są pracownikami samorządowymi, trzynastki należy wypłacić. Polskie prawo jasno mówi też, że nie można odmówić przyjęcia wynagrodzenia. Z kolei premie czy nagrody, np. z okazji Dnia Samorządowca, Agacie Fisz już nie przysługują.
Dodatkowe wynagrodzenie prezydent Fisz dostanie, gdy rada miasta podejmie stosowną uchwałę w tej sprawie. Najbliższa sesja odbędzie się 28 lutego i w porządku obrad znalazł się punkt dotyczący przyznania A. Fisz trzynastej pensji. Głosowanie wydaje się formalnością. Prezydent otrzyma 12 498,57 zł brutto, czyli niespełna 8,8 tys. zł na rękę. (jar)