Muzeum czarowało nocą

W sobotę, 18 maja, krasnostawskie muzeum po raz kolejny włączyło się w europejską akcję „Nocy muzeów”.

Tym razem, ten wyjątkowy czas, poza zwiedzaniem wystaw, upłynął w klimatach retro-poetyckich, za sprawą akustycznego koncertu Łukasza Jemioły – znanego lubelskiego wokalisty i gitarzysty. Artysta prócz swoich autorskich utworów wykonał piosenki Marka Grechuty.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również wykład Konrada Grocheckiego „Ciąg Fibonacciego i eschatologiczna symbolika liczb w piramidalnym mauzoleum Orzechowskich w Krynicy” oraz prelekcja „Neque hic vivus, neque illic mortuus – czemu służył portret trumienny?

O rytuale Pompa Funebris” – Mai Toczonej-Wal. Wielu uczestników zgromadził także, przeprowadzony przez młodzieżowych wolontariuszy, quiz historyczny z zakresu dziejów Polski i Krasnegostawu, w którym można było wygrać atrakcyjne nagrody. Nie zabrakło także przygotowanej specjalnie na sobotnie wydarzenie niespodzianki.

W tym roku była to wystawa pt. „[Nie]widzialne”, ukazująca dzieła sztuki sakralnej dotychczas przechowywane w magazynach i nie udostępniane ze względu na zły stan zachowania.

W sobotnią noc Muzeum Regionalne w Krasnymstawie odwiedziło ok. 350 osób, a w realizacji przedsięwzięcia tradycyjnie pomogła młodzieżowa rada miasta i uczniowie krasnostawskich szkół. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here