Muzeum w czasie pandemii

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie zakończyło realizację przedsięwzięcia polegającego na zaprojektowaniu, wykonaniu i udostępnieniu w internecie wirtualnego zwiedzania zabytkowej siedziby placówki i prezentowanych tam wystaw.

Zadanie obejmowało także wykonanie nowej strony internetowej muzeum oraz digitalizację wybranych eksponatów w technologii 360 stopni. Projekt został w całości sfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”, a koszt zadania to 46 tys. zł.

– Głównym celem przedsięwzięcia było stworzenie internetowej platformy, która umożliwia obejrzenie najciekawszych eksponatów ze zbiorów muzealnych oraz wirtualne zwiedzanie wystaw bez potrzeby wychodzenia z domu. Dodatkowo nowa strona internetowa pełni funkcję prezentacyjną, informacyjną i promocyjną dla działalności muzeum – mówi Marcin Wilkołazki, koordynator projektu „Kultura w sieci”.

Wirtualny spacer po zabytkowym budynku, dawnym kolegium jezuickim wzniesionym w latach 1695-1740, i możliwość zdalnego obejrzenia dostępnych tu wystaw to przede wszystkim ciekawe i nowoczesne uzupełnienie oferty krasnostawskiego muzeum oraz szansa na bezpieczne obcowanie z kulturą pomimo pandemii. To także zniesienie barier dla osób, które chciałyby odwiedzić muzeum, ale z różnych powodów nie są w stanie dotrzeć osobiście. Każda z wirtualnych wystaw to cyfrowe interaktywne odwzorowanie ekspozycji istniejących w rzeczywistości. Rozszerzone o aktywne punkty informacyjne z opisem eksponatów oraz ich zdjęciami wykonanymi w technologii 2D lub 360 stopni.

Dopełnieniem wirtualnego zwiedzania wnętrz kolegium jest panoramiczna prezentacja całego zespołu zabudowań pojezuickich oraz przyległego ogrodów św. Jana Pawła II i ogrodu chińskiego. W ramach projektu zdigitalizowana została m. in. niezwykle cenna figurka uszepti, skarb denarów rzymskich z Romanowa, srebrna obrączka sokolnicza, ludowe rzeźby św. Jana Nepomucena, tzw. sekretera chińska, fortepian pionowy „żyrafa” oraz wiele innych.

Treści zamieszczone na internetowym serwisie Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie oraz opisy panoram i eksponatów na platformie wirtualnego zwiedzania dostępne są w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej, co znacznie zwiększa krąg odbiorców oferty. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here