Muzyczna i duchowa uczta na Czubach

Inaguracyjny koncert pieśni patriotycznych i sakralnych „Ojczyzno Ma” w wykonaniu tenora Bogusława Morki (29 czerwca) i spotkanie z Konstantym Kulką i Georgijem Agratiną (6 lipca) już za nami. Teraz w ramach XX Festiwalu Organowego Lublin – Czuby przeżyjemy kolejną artystyczną ucztę – 13 lipca w kościele pw. św. Rodziny będziemy mieli okazję docenić lubelskich artystów, którzy wykonają m.in. „Kantatę na 1000-lecie chrześcijaństwa”.
W ubiegłym tygodniu wysłuchaliśmy, lubianych od lat przez lublinian muzycznych popisów Georgija Agratiny, który ze zręcznością niedoścignionego mistrza wydobywał dźwięki z fletni Pana oraz cymbałów. Artysta – urodzony w Mołdawii, ale pracujący jako profesor Akademii Muzycznej w Kijowie – w przyszłym roku będzie obchodził złoty jubileusz pięćdziesięciu lat pracy artystycznej (w Polsce występował m.in. z dyrygentem Jerzym Maksymiukiem oraz dyrygentem i kompozytorem Krzysztofem Pendereckim).
Obok niego w środę wystąpił światowej klasy skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, który ze skrzypiec potrafi wydobyć – jak niewielu – niezwykle wysublimowaną muzykę. W Lublinie mogliśmy go docenić kilkakrotnie, także w ramach Festiwalu Organowego Lublin – Czuby. K. A. Kulka dał dotąd ponad 2000 recitali i koncertów. Występował na festiwalach w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie.
Obu artystów wysłuchaliśmy przy akompaniamencie Roberta Grudnia. Nasz mistrz organów i fortepianu, współtwórca i dyrektor festiwalu, na co dzień solista Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego, znany jest publiczność nie tylko całej Polski, ale też m.in. Niemiec i Szwajcarii.

Przed nami kolejny, festiwalowy wieczór. 13 lipca o godz. 19 pod hasłem „Dziedzictwo Chrześcijaństwa i Pamięć” usłyszymy „Kantatę na 1000-lecie chrześcijaństwa” oraz utwór zatytułowany „Siedem słów Zbawiciela na krzyżu” w wykonaniu przede wszystkim lubelskich muzyków – członków Chóru Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego „Lutnia Lubelska”. Chór przygotowała do występu Elżbieta Krzemińska. Wystąpią: Ewa Wołoszkiewicz – sopran, Agnieszka Tyrawska-Kopeć – sopran, Bianka Maxim – alt, Kamil Król – tenor, Andrzej Gładysz – baryton. Akompaniament na organach jak zwykle zapewni Robert Grudzień.
W następnym punkcie festiwalu, 20 lipca o godz. 19, wysmakowaną porcją muzyki uraczy nas białoruski duet kameralny: Rail Sadykov grający na akordeonie oraz Ksenija Pogorelaja na organach.
Ten typowo muzyczny wieczór to przerywnik dla lubelskich melomanów przed kolejnym w duchu bardzo religijnym koncertem. W czasie gdy Polska będzie przeżywać dni pielgrzymki papieża Franciszka do naszego kraju, lublinianie 27 lipca w kościele pw. św. Rodziny wysłuchają grupy Claret Gospel (Republika Wybrzeża Kości Słoniowej (Afryka Zachodnia). Ich występ odbędzie się w klimacie ośmiu błogosławieństw. Mottem będzie cytat z ewangelii św. Mateusza: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5, 8).
W sierpniu XX Festiwal Organowy przywita nas wspomnieniem o św. Fastynie. W środę, 3 sierpnia wystapi Halina Łabonarska – znana nam już świetna polska aktorka, która będzie recytować teksty o wspólnym mianowniku: „Spotkanie z Jezusem – Święta Siostra Faustyna”. Ten spektakl słowno-muzyczny (na organach grać będzie Robert Grudzień) nawiązuje do obecnie przeżywanego, ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Bożego Miłosierdzia.
Monika Skarżyńska