Muzyczną z pierwszeństwem

Od minionego tygodnia ulica Muzyczna, która w przyszłym roku przez nowo budowany most nad Bystrzycą połączy się z ul. Stadionową, jest już przejezdna na odcinku do ulicy Szczerbowskiego, co pozwala kierowcom dostać się na al. Piłsudskiego, omijając zakorkowaną ul. Narutowicza

Dwa imponujące, zabetonowane łuki mostu i przejezdna ulica Muzyczna – to ostatnie doniesienia z pola budowy przy Bystrzycy. Wyremontowana ulica ma teraz pierwszeństwo, co muszą zapamiętać zwłaszcza kierowcy jadący od strony ulicy Narutowicza.
Od minionego tygodnia ulicą Muzyczną dojedziemy do ulicy Szczerbowskiego i dalej do al. Piłsudskiego. – Udostępnienie ruchu na ulicy Muzycznej ma miejsce na odcinku od skrzyżowania z ul. Narutowicza do skrzyżowania z ul. Szczerbowskiego. Ciągi piesze po obu stronach będą utwardzone, pozwalające na bezpieczne przemieszczanie się. Z pozostałego odcinka będą mogły korzystać tylko dopuszczone pojazdy budowy, służb komunalnych, a także auta dojeżdżające do szkół artystycznych i posesji – informuje Karol Kieliszek, z biura prasowego ratusza.
Most ma już zabetonowane oba łuki.  Wylewka płyty przejściowej mostu będzie wykonywana pod koniec miesiąca. Pochłonie 1100 metrów sześciennych betonu. Do końca roku doczekamy się również nowego oświetlenia ulicy Muzycznej.

Organizacja ruchu na skrzyżowaniu

Od piątku na skrzyżowaniu Muzyczna, Nadbystrzycka, Głęboka, Narutowicza działa tymczasowa sygnalizacja świetlna. Czas przejazdu dla poszczególnych wlotów pozostanie na niezmienionym poziomie. Wynosi on 22 sekundy dla wlotu pojazdów w ul. Głęboką i niemal dwa razy więcej (41 sekund) w ul. Nadbystrzycką. 13 sekund trwa zielone dla wjeżdżających w ulicę Muzyczną, a 38 sekund dla jadących w ul. Narutowicza. Nieco ponad pół minuty mają kierowcy na skręt w prawo z Narutowicza w Głęboką.

Nowa Muzyczna zyskała także pierwszeństwo względem Narutowicza. – Podstawową zmianą jest podporządkowanie ulicy Narutowicza, w tym także prawoskrętu w ul. Głęboką. Ponadto po zewnętrznej stronie trójkątnej wyspy zostanie zorganizowany pas do jazdy na wprost w ul. Nadbystrzycką i krótki pas do lewoskrętu w ul. Muzyczną – wyjaśnia Karol Kieliszek. Wlot z Głębokiej nie zmieni się: pozostają tu dwa pasy do lewoskrętu w Narutowicza i dwa do jazdy na wprost, z czego skrajny do skrętu w prawo, w Nadbystrzycką.
Prace związane z budową mostu i przebudową ul. Muzycznej mają zakończyć się w połowie 2017 roku. Pochłoną blisko 41,9 miliona złotych. BCH