Muzyczne uczty na Czubach

W najbliższą środę, 15 lipca, o godz. 19.00 w kościele pw. św. Rodziny na Czubach, kolejna muzyczna uczta – recital fortepianowy Karola Garwolińskiego w hołdzie Fryderykowi Chopinowi w 210. rocznicę śmierci genialnego, polskiego kompozytora.


Urodzony w 1982 roku w Lublinie pianista już jako sześciolatek rozpoczął naukę gry na fortepianie. Następnie ukończył Szkołę Muzyczną im. T. Szeligowskiego I i II stopnia w Lublinie. Karol Garwoliński już wtedy wielokrotnie uczestniczył w polskich i zagranicznych konkursach pianistycznych.

Później studiował w klasie fortepianu prof. Bogdana Czapiewskiego w Akademii Muzycznej imienia Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Od 2009 r. pracuje jako adiunkt w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS od 2011 roku współprowadzi z prof. B. Czapiewskim klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Lubelski Festiwal Organowy (w tym roku przygotowany pod hasłem „2020. Rok Świętego Jana Pawła II” stawia sobie za cel – zgodnie z zamysłem jego dyrektora, Roberta Grudnia – upamiętniać ważne dla Polski rocznice, ale też szczególnie zasłużone postaci z kręgu kultury chrześcijańskiej. Koncert festiwalowy, który miał miejsce w minioną środę, 8 lipca, pod tytułem „Wołam do Ciebie człowieku” dedykowany był Papieżowi-Polakowi i Matce Teresie z Kalkuty. Wystąpiła znana aktorka Grażyna Barszczewska, której narracji towarzyszyła muzyka organowa w wykonaniu Roberta Grudnia.

Natomiast już za tydzień, w środę 22 lipca, odbędzie się koncert zatytułowany „Muzyka świata dla Jana Pawła II”, w którym usłyszymy Kamilę Lendzion – sopran i akompaniującą jej na fortepianie Agnieszkę Schultz-Brzyską (narratorem będzie Karol Rzepecki).

Lendzion jest rodowitą lublinianką. Ukończyła klasę śpiewu solowego na Akademii Muzycznej w Łodzi. Występowała między innymi na scenach Opery Kameralnej w Warszawie, Teatru Muzycznego w Łodzi i Teatru Muzycznego w Lublinie, którego od jesieni 2018 jest dyrektorem naczelnym.

Wymiar bardzo religijny będzie miał także kolejny, a zarazem ostatni w lipcu koncert, w środę 29 lipca, o czym świadczy już sam jego tytuł: „Nadzieja dla świata. Modlitwa o ustanie pandemii koronawirusa”. Wystąpią: znakomita mezzosopranistka Alicja Węgorzewska i tenor Karol Lizak, którym na organach i fortepianie towarzyszył będzie Robert Grudzień.

Sierpniowy repertuar festiwalu organowego podamy w jednym z następnych numerów. Teraz odnotujmy tylko, że wśród artystów, którzy przybędą do Lublina możemy spodziewać się znamienitego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki, Georgija Agratiny – specjalisty od dynamicznych kompozycji wykonywanych na cymbałach i fletni Pana, oraz znanego aktora Jerzego Zelnika.

Marta Żyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here