Na co idą Twoje pieniądze?

Gmina Krasnystaw dołączyła do samorządów, które udostępniają za darmo aplikację „Na co idą moje pieniądze”. Dzięki temu rozwiązaniu każdy może się dowiedzieć, jak jest skonstruowany budżet gminy, na co są wydawane publiczne środki oraz ile pieniędzy z miesięcznego wynagrodzenia za pracę każdego mieszkańca trafia do gminnej kasy.

To bardzo przejrzyste i wygodne narzędzie, które pomaga zrozumieć, co się dzieje z publicznymi środkami. – Nie wszyscy, wiedzą skąd biorą się środki w budżecie gminy i jaki mają w tym udział mieszkańcy odprowadzający podatki. Każdy może m.in. wpisać kwotę swojego wynagrodzenia i w prosty sposób sprawdzić, jaka jego część jest potem wykorzystana przez samorząd, choćby na oświatę, transport, gospodarkę komunalną czy pomoc społeczną – wyjaśnia wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik.

Przykładowo przy wynagrodzeniu 3000 zł miesięcznie do budżetu gminy trafia 75 zł 89 gr., z czego 26 zł 24 gr. na oświatę i wychowanie, 21 zł 42 gr. na transport i łączność, 11 zł 54 gr. na administrację publiczną, 5 zł 7 gr. na pomoc społeczną, 2 zł 97 gr. na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska, a 35 gr. na rodzinę.

Kolejne pieniądze są przeznaczane m.in. na kulturę, bezpieczeństwo i obsługę długu publicznego. Z aplikacji można się również dowiedzieć, że podatek PIT, który odprowadzamy do budżetu państwa, wraca do gminy tylko w niewiele ponad 38 procentach oraz, że nie wszystkie wydatki gminy są finansowane z podatków jej mieszkańców.

Na budżet gminy składają się wpływy z podatków PIT i CIT, podatków od nieruchomości, innych podatków i opłat lokalnych, dotacji, subwencji i innych dochodów. W gminie Krasnystaw z wszystkich podatków i opłat lokalnych do budżetu trafia nieco ponad 33 procent, natomiast poziom dotacji sięga prawie 32 procent. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here