Na co zagłosują mieszkańcy?

Prezydent uwzględnił 11 z 28 odwołań od oceny projektów Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok. Głosowanie rusza 23 września, a do wydania jest w sumie 15 milionów złotych.


To piąta edycja Budżetu Obywatelskiego w Lublinie. Trzeba wyjaśnić, że zanim poszczególne projekty zostają poddane pod głosowanie, są analizowane pod kątem formalnym. Część z nich została oceniona negatywnie, ale do końca czerwca autorzy projektów, mogli się odwołać od tej decyzji. 11 z 28 odwołań zostało uwzględnionych przez prezydenta Krzysztofa Żuka, ale większość z nich – tylko w pewnym zakresie. Wcześniej odwołania rekomendowała tzw. Rada Działalności Pożytku Publicznego.

– Wszystkie odwołania przeanalizowałem osobiście. Idealnie było by, abyśmy mogli poddać pod głosowanie wszystkie projekty. Niestety, z różnych przyczyn, głównie formalnych, nie jest to możliwe – tłumaczy prezydent Krzysztof Żuk .

Mieszkańcy będą mogli głosować łącznie na 176 projektów: 120 małych (od 25 do 300 tysięcy złotych) i 56 dużych (od 300 tys. do 1,2 mln złotych). Głosowanie potrwa od 23 września do 10 października 2018 r. Każda osoba mieszkająca w Lublinie, niezależnie od wieku, może oddać swój głos na jeden duży projekt  i dwa małe. Można będzie to zrobić tradycyjnie, czyli w formie papierowej, albo za pośrednictwem strony internetowej obywatelski.lublin.eu.