Na dobrej drodze

Przetarg na budowę ulicy Kusocińskiego zostanie ogłoszony już w przyszłym tygodniu

W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na budowę ul. Kusocińskiego. To milowy krok do realizacji wielkiej i oczekiwanej przez wielu mieszkańców inwestycji.


– Kusocińskiego to ulica powiatowa, jednak zapewniamy finansowanie inwestycji i bierzemy na swoje barki jej budowę – mówi burmistrz Waldemar Jakson. – Gwarantujemy ok. 31 mln zł z budżetu miasta – w tym pieniądze, o które wystaraliśmy się z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Pomożemy też starostwu przy wykupie gruntów, przekazując 2,8 mln zł – dodaje.
Władze miasta stoją przed poważnym wyzwaniem – koszt budowy tej ulicy o połowę przewyższa przeciętny roczny budżet inwestycyjny. Kusocińskiego – jak podkreślają urzędnicy – jest jednak strategicznym przedsięwzięciem, bardzo ważnym dla rozwoju Świdnika. Nowa trasa połączy miasto z ekspresówką S17 i zmniejszy natężenie ruchu w jego zachodniej części.
To nie koniec dobrych informacji. Otwarte zostały oferty firm, które chcą budować ulicę Rejkowizna. Wpłynęło pięć propozycji – wszystkie opiewały na niższe kwoty niż 1,75 mln zł, przeznaczone w budżecie miasta na inwestycję.
Podjęto również pierwsze przymiarki do kompleksowej przebudowy ulic na osiedlu Żwirki i Wigury. Stosowne poprawki do budżetu Świdnika radni przegłosowali kilka dni temu.
– Początkowo miała powstać dokumentacja projektowa przebudowy ulic Puławskiego, Matejki i Szopena wraz z towarzyszącą infrastrukturą, na co mieliśmy przeznaczyć w tym roku 300 tys. zł. Przygotowałem jednak zmianę, dzięki której powstanie dokumentacja dla całego osiedla – tłumaczy burmistrz.
Do trzech wspomnianych ulic dopisana została ul. Miła, Kwiatowa i Willowa. Przetarg na dokumentację będzie ogłoszony w drugim kwartale tego roku. (opr. mg)