Na Felinie wyrasta chemiczny potentat

Lubelska spółka Chemnovatic planuje budowę nowego zakładu na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na Felinie. Przy ul. Spiessa miałaby powstać fabryka zajmująca się produkcją liquidów do papierosów elektronicznych, zatrudniająca ponad 180 pracowników.

W Urzędzie Miasta Lublin trwa postępowanie w sprawie zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. W stosunku do pierwotnej decyzji inwestor wniósł szereg zmian, które będą miały wpływ na rozmiar przyszłego zakładu. – Zmianie uległy parametry planowanego przedsięwzięcia, takie jak ilość projektowanych obiektów, kubatura budynków, ilość źródeł emisji i ich rozmieszczenie oraz struktura powierzchni – wyjaśnia Izolda Boguta z lubelskiego magistratu. – Stronom postępowania został wyznaczony 7-dniowy termin na zapoznanie się całością zebranego materiału dowodowego w sprawie. Po upływie tego terminu w oparciu o wniosek inwestora oraz uzyskaniu wymaganych opinii od instytucji państwowych (m. in. Państwowej Inspekcji Sanitarnej) zostanie wydana ostateczna decyzja.

Obecnie Chemnovatic działa na terenie Parku Naukowo-Technologicznego przy ul. Dobrzańskiego 3. Jak wynika ze złożonych w Ratuszu dokumentów przy ul. Spiessa planuje wzniesienie m.in. hali produkcyjno-magazynowej z częścią biurową, magazynu, narzędziowni, zbiornika przeciwpożarowego wraz z niezbędnym wewnętrznym układem drogowym i parkingami. Zabudowana zostanie ok. 1/3 działki liczącej niespełna 14 tys. metrów kwadratowych. Drugie tyle obejmie tzw. powierzchnia utwardzona. – Wjazd i wyjazd zaplanowano od strony północnej z ul. Spiessa. Nie posiadamy informacji na temat terminu realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia – dodaje Izolda Boguta.

W fabryce zatrudnienie miałyby znaleźć 184 osoby, w tym 84 w części produkcyjno-magazynowej i 100 badawczo-biurowej.

O szczegóły inwestycji i plany rozwoju chcieliśmy spytać zarząd spółki, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi na wysłane pytania. Ze strony spółki możemy dowiedzieć się, że została ona założona w 2013 roku przez dwóch nauczycieli akademickich z Politechniki Lubelskiej – Marcina Ławeckiego i Bartłomieja Gęcę. W ciągu zaledwie kilku lat firma przeszła niezwykłą drogę, stając się czołowym producentem e-liquidów i surowców dla producentów e-liquidów i woreczków nikotynowych na całym świecie.

Spółka produkuje czystą nikotynę, sól nikotynową, bazy nikotynowe, aromaty, dodatki, a także inne związki chemiczne. Swoje produkty dostarcza do ponad 60 krajów świata. Ze strony dowiadujemy się również, że Chemnovatic stale rozwija swoje moce produkcyjne i na początku tego roku osiągnęła zdolność wytwarzania ponad 500 000 butelek z e-liquidami tygodniowo i sprzedaje co tydzień ponad 15 ton surowców, w tym ponad 270 kilogramów czystej nikotyny i soli nikotynowych.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here