Na Gospodarczej wały utknęły

Ulica Gospodarcza wciąż czeka na betonową nawierzchnię

Miastu nie udało się w zaplanowanym terminie położyć betonu na gruntowej ulicy Gospodarczej. Ratusz tłumaczy, że wszystko przez awarię sprzętu, która przydarzyła się wykonawcy.


Nowa, betonowa nawierzchnia na gruntowych dotąd ulicach Fiołkowej i Gospodarczej miała się pojawić do grudnia ubiegłego roku. Z wybetonowaniem kosztem 250 tys. zł ponad czterystumetrowego odcinka ulicy Fiołkowej wszystko poszło zgodnie z planem i jej mieszkańcy od ponad miesiąca zamiast po dziurach i błocie jeżdżą po równym, twardym betonie, ale z Gospodarczą jest problem.

Tu na wybetonowanie czeka aż 1,7 km drogi. I choć miasto przystało na ofertę wykonawcy opiewającą na blisko 849 tys. zł i przekraczającą o niemal 100 tys. złotych zaplanowaną w budżecie kwotę, to inwestycji nie udało się wykonać w umówionym terminie i Gospodarcza dotąd nie jest wybetonowana. Jak wyjaśnia ratusz, wszystko przez awarię sprzętu wykorzystywanego do prac przez wykonawcę, tj. warszawską firmę Cemex Infrastruktura.

– Niestety, takie rzeczy się zdarzają. Wykonawca zapewnia, że awaria została już usunięta i prace zostaną wznowione, gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe – mówi Karol Łukasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Świdnik.

Miasto do modernizacji dróg gruntowych postanowiło wykorzystać metodę betonu wałowanego, bo, jak tłumaczy, jest tańsza, szybsza i trwalsza od tradycyjnego asfaltu i choć u nas wciąż rzadko stosowana, to np. w USA powszechnie wykorzystywana do budowy dróg lokalnych. – Jest to metoda pośrednia między bieżącym utrzymaniem ulic a docelowym wykonaniem drogi z pełną infrastrukturą – tłumaczy Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.

– Pośrednia, bo zakłada tylko wykonanie nawierzchni po istniejącym śladzie drogi bez budowy dodatkowej infrastruktury, czyli chodników czy oświetlenia. Utwardzenie betonem nawierzchni ma załatwić dwa podstawowe problemy zgłaszane przez mieszkańców, czyli błoto w deszczowych porach roku i kurz w lecie.

Joanna Niećko