Na Krakowskim wyrosły lipy

Przed budynkiem Sądu Okręgowego ubyło miejsc parkingowych, ale przybyło zieleni

Trwa sadzenie 13 lip na Krakowskim Przedmieściu. Chodzi o odcinek od 3 Maja do Ewangelickiej, gdzie ubędzie miejsc parkingowych, pojawia się za to nowa zieleń.

– Miejsca parkingowe ustąpiły zieleni. Specjalnie przygotowane „kwatery” dla nowych drzew są głębokie na ponad metr, długie około 3 m, a ich szerokość wynosi 2 m. W tak przygotowanych rabatach sadzonych jest 13 lip, o obwodach pni nie mniejszych niż 30 cm – relacjonowała w miniony czwartek Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Chodzi o odcinek od ul. 3 Maja do ul. Ewangelickiej. Ubędzie tam miejsc parkingowych – zamiast 27 będzie ich 14. Pojawi się za to nowa zieleń. Sadzone drzewa są stabilizowane za pomocą tzw. podziemnego systemu mocowania, składającego się z regulowanych pasów oraz metalowej kraty o wymiarach 1,4×1,4 m.

Dla nowych drzew zadbano również o odpowiednie podłoże. We wszystkich „kwaterach” obecną ziemię zastąpi żyzna, urodzajna gleba. Ponadto, do każdego drzewa wsypany zostanie metr sześcienny specjalistycznego „substratu ukorzeniającego”. To mieszanka kruszyw z dodatkiem kilku rodzajów glin. Każda lipa dostanie „szczepionkę” zawierającą pożyteczne grzybnie, które będą wspomagać drzewo w jego prawidłowym rozwoju.

Prace przy sadzeniu drzew powinny się zakończyć na początku tego tygodnia. Po ich zakończeniu na pozostałej powierzchni rabat, zacznie się sadzenie ponad 700 krzewów ozdobnych. Rabaty zajmą powierzchnię 200 metrów kwadratowych.

Później ruszą prace przy chodnikach i miejscach parkingowych, które zostaną uporządkowane i „skoncentrowane” przed gmachem Sądu Okręgowego. Spośród 14 miejsc parkingowych, które pozostaną, 2 będą przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.

Jeśli pogoda pozwoli – jeszcze w tym roku ruszy remont nawierzchni Krakowskiego Przedmieścia. W innym wypadku prace będą kontynuowane wiosną. Całkowity koszt inwestycji wyniesie około 900 tysięcy złotych. GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here