Na pomoc dłużnikom

Przedsiębiorcy, którzy mają w ZUS-ie z długi powodu nieopłaconych składek, mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy doradców do spraw ulg i umorzeń. Podpowiedzą oni, jak wypełnić wnioski i jak starać się o rozłożenie spłaty zaległości na raty lub jej umorzenie.

Od 1 stycznia Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmienił sposób obsługi klientów, którzy mają długi z powodu niezapłaconych składek. Mogą oni skorzystać z pomocy doradców do spraw ulg i umorzeń. Doradcy działają w ZUS w Lublinie, Chełmie i Biłgoraju.
– Naszym zadaniem jest dobranie formy wsparcia do sytuacji finansowej przedsiębiorcy, który się do nas zgłosił. Pomagamy mu w wypełnieniu wniosku, podpowiadamy, jakie dokumenty trzeba dostarczyć, żeby finalnie podpisać umowę z ZUS – mówi Agnieszka Skowron, doradca ds. ulg i umorzeń z Lublina.
Doradcy podpowiedzą również, jak starać się o odłożenie płatności w czasie, rozłożenie zaległości na raty lub jej umorzenie.
– Przedsiębiorca, który wie, że zabraknie mu środków na opłacenie składek, może umówić się z ZUS na przesunięcie terminu zapłaty. Jeśli natomiast dług już istnieje, można rozłożyć go na raty. To zresztą najpopularniejsza forma pomocy, z jakiej korzystają płatnicy w regionie. W ubiegłym roku do ZUS w województwie lubelskim wpłynęło prawie 1,9 tys. wniosków o układy ratalne. W wyjątkowych okolicznościach możliwe jest także umorzenie długu – dodaje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim. (w)