Na premie nie ma co liczyć

– O to, czy pracownicy starostwa otrzymywali w ostatnich dwóch latach premie, a jeśli tak, to w jakiej wysokości, pyta władze powiatu radna Edyta Lipniowiecka. Starostwo wyjaśnia, że na comiesięczne dodatki mogą liczyć jedynie pracownicy zatrudnieni na stanowiskach obsługi oraz w ramach robót publicznych i prac interwencyjnych.


O premie stałe przyznawane pracownikom świdnickiego starostwa zapytała władze powiatu radna Edyta Lipniowiecka (Świdnik Wspólna Sprawa). W interpelacji radna docieka, czy ktoś z pracowników, a jeśli tak, to w jakiej kwocie i za co otrzymał takie dodatki na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Radna pyta również, czy pracownicy zatrudnieni w starostwie otrzymali dodatki okolicznościowe związane z niedawnymi świętami Bożego Narodzenia.

– Proszę o informacje, kto z pracowników je otrzymał i w jakiej kwocie, a jeśli nie, to proszę o uzasadnienie dlaczego – pisze radna.

W odpowiedzi na tę interpelację powiat odpisał, że zgodnie z Regulaminem Wynagrodzenia Starostwa Powiatowego w Świdniku premie w wysokości do 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego przyznawane są pracownikom na stanowiskach pomocniczych i obsługi oraz pracownikom zatrudnionym w ramach robót publicznych lub prac interwencyjnych. Regulamin nie przewiduje zaś premii okazjonalnych.

Starosta Łukasz Reszka tłumaczy, że wszyscy pracownicy starostwa, jak co roku, przed świętami otrzymali bony z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

– Nie ma czegoś takiego jak premie czy nagrody świąteczne – mówi starosta. – Pracownicy otrzymali bony. Ich wysokość określa komisja i jest uzależniona od wysokości dochodów. Zgodnie z regulaminem wynagradzania, premie otrzymują osoby zatrudnione tylko na stanowiskach pomocniczych i są to osoby zatrudnione w pracach publicznych lub robotach interwencyjnych.

To jest jedyna grupa, która cykliczne, bo co miesiąc otrzymuje premie, ale zarabia najniższe wynagrodzenie krajowe. Raz w roku przyznajemy pracownikom nagrody z okazji Dnia Pracownika Samorządowego. Wszyscy pracownicy otrzymują identyczne kwoty. Wszyscy, poza zarządem, których takich nagród nie otrzymuje. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here