Na szlakach Roztocza

To jedna z najstarszych imprez turystycznych w naszym regionie. 22-23 kwietnia chełmski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego przy współudziale urzędu marszałkowskiego zorganizował 50. Jubileuszowy Rajd „Słowików”.

Trasa rajdu wiodła przez najciekawsze zakątki Roztocza Środkowego i Wschodniego. Uczestnicy wędrowali przez Południoworoztoczański Park Krajobrazowy, przez rezerwaty „Czartowe Pole”, „Nad Tanwią” i „Źródła Tanwi”, oraz po ścieżce dydaktycznej „Kobyle Jezioro”. Zobaczyli m.in. kamieniołomy i wieżę widokową w Józefowie, ruiny papierni Zamoyskich w Hamerni, najwyższy wodospad Roztocza na rzece Jeleń, zabytkowy cmentarz w Bruśnie Starym oraz grodzisko nad Tanwią.
Podczas rajdu rozstrzygnięto także konkurs wiedzy o Roztoczu. W pionie szkół podstawowych zwyciężyła Joanna Turek („Dreptak” Sawin) wyprzedzając Aleksandrę Niedźwiecką (SP w Czułczycach), Monikę Spodniewską (MDK Chełm) oraz Konrada Oliferuka ( SP w Czułczycach). Wśród gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych najwięcej punktów zdobyła Alicja Siatka (MDK Chełm), a kolejne miejsca zajęli Klaudia Sidoruk (Sawin), Paweł Stachowski (Grupa Rowerowa) oraz Zuzanna Kloc (Sawin). W kategirii dorosłych najlepszy wynik uzyskali Ewa Sokołowska i Tomasz Kaniewski (oboje z grupy rowerowej).
W rajdzie uczestniczyli turyści z SKKT „Dreptak” przy Zespole Szkół w Sawine, Koła Turystycznego „MłoDziK’ przy MDK w Chełmie, SKKT przy Szkole Podstawowej w Czułczycach, SKKT „Siedmiomilowe buty” przy SOSW w Chełmie, Klub Turystyki Kolarskiej z Chełma, Grupa Turystyczna „Wiem” z Chełma Łęcznej i Pilzna oraz turyści indywidualni. (opr. mg)