Na te pączki limitu nie ma

Tłusty Czwartek rządzi się swoimi prawami. Ile można zjeść pączków tego dnia, aby sobie nie zaszkodzić? Dietetycy mówią od trzech do pięciu. Ale na te z Cukierni Artystycznej „Krem” w Chełmie, przygotowane bez konserwantów, według starodawnej receptury, limitu nie ma!

Tłusty czwartek, który w tym roku przypada 20 lutego, to bez wątpienia najbardziej wyczekiwany dzień karnawału przez wszystkich łasuchów. Tego dnia niczego sobie nie żałujemy. Ani przyjemności, ani kalorii. Ale ten dzień zobowiązuje do tego, żeby czuć radość z każdego kęsa. A im ich więcej, jak mówi tradycja, tym większe czeka nas szczęście i dobrobyt.

– Dlatego z tej okazji nasza cukiernia przygotowuje całe mnóstwo pączków. Wszystkie ręcznie, bez konserwantów, z najwyższej jakości składników, włącznie z olejem i pieczemy według starodawnej receptury. Kiedyś takie pączki piekły nasze babcie i mamy. Nie używamy żadnych gotowych półproduktów, ani konserwantów. Pączki z takimi dodatkami są po prostu niesmaczne, a poza tym taki wyrób trudno nazwać pączkiem – twierdzi Regina Dzwonkowska, właścicielka Cukierni Artystycznej „Krem” w Chełmie. – Nasza cukiernia pączki na tłusty czwartek zaczyna robić dzień wcześniej wieczorem. Produkcja trwa całą noc, bo tego dnia pączek musi być wyjątkowo świeży. Ma rozpływać się w ustach, a osoba która go zje, będzie chciała sięgnąć po następny i następny.

Cukiernia Artystyczna „Krem” na tłusty czwartek proponuje pączki z różnym nadzieniem: różanym, jagodowym, morelowym, śliwkowym i z czarnej porzeczki. – Klasycznym smakiem jest róża. Ale pozostałe też są smaczne. Wszystko zależy od tego, co kto lubi – podkreśla Regina Dzwonkowska.

W tłusty czwartek każdy powinien zjeść co najmniej jednego pączka. Taka jest tradycja. Ale wiadomo, że najczęściej na jednym się nie kończy. Dietetycy twierdzą, że zjedzenie od trzech do pięciu pączków nikomu nie powinno zaszkodzić. – Na nasze pączki limitów jednak nie ma. Tłusty czwartek jest raz w roku, więc nic się nie stanie, gdy liczba zjedzonych pączków przekroczy zalecaną przez dietetyków ilość. Pamiętajmy, że zjedzenie pączka w tłusty czwartek przynosi nam szczęście i tym kierujmy się, po niego sięgając – dodaje Regina Dzwonkowska.

By kupić wykonane według starodawnej receptury pączki z Cukierni „Krem”, mieszczącej się w Chełmie przy ul. Ceramicznej 27, wystarczy złożyć zamówienie pod nr tel. 606 530 940, lub na Facebooku, na Fan Page Cukiernia Artystyczna Krem. (r)