Na to wyróżnienie zasłużył jak mało kto

Przed dwoma tygodniami Prezydent RP Andrzej Duda nadał Tomaszowi Wójtowiczowi za wybitne zasługi dla rozwoju polskiego sportu, za osiągnięcia sportowe oraz promowanie Polski na świecie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Teraz lubelscy radni chcą dla urodzonego w 1953 roku siatkarza, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli „złotej ery” polskiej siatkówki, złotemu medaliście mistrzostw świata (1974) i igrzysk olimpijskich (1976), nominowanemu do grona najlepszych „8” siatkarzy świata i amerykańskiej Galerii Sławy przyznać tytuł Honorowego Obywatela Lublina.

Radny Piotr Breś (klub PiS) zwrócił się do prezydenta Krzysztofa Żuka o nadanie Honorowego Obywatelstwa Lublina znakomitemu siatkarzowi  Tomaszowi Wójtowiczowi, byłemu mistrzowi świata, złotemu medaliście igrzysk olimpijskich w Montrealu. To kolejna prośba do ratusza o nadanie wybitnemu sportowcowi z Lublina tego zaszczytnego tytułu. Przypomnijmy! Pod koniec ubiegłego roku, o czym donosiliśmy na łamach tygodnika, z wnioskiem o uhonorowanie wybitnego piłkarza Władysława Żmudy, zwrócili się dzielnicowi radni z Bronowic.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Lublin to najwyższe miejskie wyróżnienie. Przyznawane jest od 1994 roku osobom, które swoją działalnością i postawą rozsławiają Kozi Gród, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Nadawane jest uchwałą Rady Miasta z inicjatywy prezydenta lub grupy radnych.

– Zarówno Władysław Żmuda, najbardziej rozpoznawalny i utytułowany wychowanek lubelskiego Motoru obchodzącego w ubiegłym roku swoje 70-lecie, piłkarz który dwukrotnie zajmował na mistrzostwach świata trzecie miejsca, jak i Tomasz Wójtowicz, jeden z najwybitniejszych polskich siatkarzy, mistrz świata i mistrz olimpijski to ikony polskiego sportu, jak mało kto zasługują na tytuł  Honorowego Obywatela Lublina. Obaj przez wiele lat sławili nasze miasto, reprezentując Polskę i zdobywając dla naszego kraju historyczne medale – podkreśla Andrzej Szyszko, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Bronowice, który z grupą radnych dzielnicowych na początku roku złożył wniosek o przyznanie Honorowego Obywatelstwa Władysławowi Żmudzie.

Teraz, o drugiego naszego wybitnego sportowca – 67-letniego Tomasza Wójtowicza, upomniał się z kolei radny miejski Piotr Breś (klub radnych PiS). 9 lutego złożył interpelację do prezydenta Krzysztofa Żuka. Trzy dni później gotowy był już projekt uchwały, pod którym oprócz Bresia podpisali się także dwaj inni radni PiS: Marcin Jakóbczyk i Piotr Popiel.

– Nie ukrywam, że czas nagli. Wszyscy wiemy, że Pan Tomasz Wójtowicz zmaga się z podstępną chorobą. Przed kilkoma dniami odznaczony został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Teraz czas na Miasto, by w odpowiedni sposób uhonorowało tak wybitnego sportowca – mówi radny Piotr Breś. – I nie jest to inicjatywa radnych PiS. Sport jest poza wszelkimi podziałami politycznymi – dodaje z wiarą, że na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 25 lutego wszyscy radni poprą jego starania.

Dotychczas tytuł Honorowego Obywatela Miasta nadano 15 osobom. W tym gronie są: prof. Wiesław Chrzanowski, prof. Andrzej Nikodemowicz, dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, prof. Rocco Buttiglione, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prof. Norman Davies, ks. abp Bolesław Pylak, Św. Jan Paweł II, Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski, o. Hubert Czuma, ks. infułat Grzegorz Pawłowski, o. Ludwik Wiśniewski i prof. Giuseppe Guarnaccia. BS