Na znak protestu

Rekonstrukcja pacyfikacji zakładu, koncert, prelekcje i wystawa. Tak zapowiadają się świdnickie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku rozpoczęły się aresztowania członków NSZZ „Solidarność”. Represje wobec działaczy związkowych nie ominęły również Świdnika. Było to preludium dalszych działań, związanych z wprowadzonym stanem wojennym. Pracownicy WSK PZL-Świdnik nie dali się zastraszyć. 13 grudnia w ogromnej większości stawili się w zakładzie i rozpoczęli strajk okupacyjny. Jeszcze tego samego dnia, na położonym w sąsiedztwie zakładu lotnisku, wylądowały śmigłowce z żołnierzami. Protestujący nie zamierzali jednak mundurowych wpuścić do zakładu.
W nocy z 15 na 16 grudnia rozpoczęła się pacyfikacja PZL. O 4.00 nad ranem wojsko było już na terenie zakładu. Za bramę zaczęli wychodzić pracownicy. Część z nich od razu trafiła do Lublina na przesłuchania.
Już w najbliższy wtorek świdniczanie będą wspominać wydarzenia sprzed 35 lat. Uroczystości rozpoczną się oficjalnie o godz. 12.30 w budynku Centrum Kultury (al. Lotników Polskich 24). W ich ramach zostanie otwarta m.in. wystawa „586 dni stanu wojennego”. Pół godziny później został zaplanowany koncert zespołu historyczno-patriotycznego „Forteca”.
Głównym punktem obchodów będzie rekonstrukcja historyczna pacyfikacji zakładu. Wydarzenie zostało zaplanowane przed bramą PZL Świdnik o godz. 15.00. Całość obchodów zakończy o godz. 18.00 msza św. w kościele pw. NMP Matki Kościoła.
Organizatorami jubileuszu jest Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku we współpracy z NSZZ „Solidarność” oraz lubelskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. (kal)