Nabici w budżet obywatelski

Był pomysł, były głosy, ale nie zrobiono nic. Wybrana przed dwoma laty w ramach budżetu obywatelskiego przebudowa placu zabaw w Parku Miejskim przy ul. Lubelskiej nie doczekała się realizacji.


W 2017 roku mieszkańcy Chełma rozdysponowali 2,5 miliona złotych w ramach budżetu obywatelskiego na lokalne inwestycje, które – ich zdaniem – były najbardziej potrzebne. Wybrano kilkanaście zadań, które zostały wpisane do miejskiego budżetu na 2018 rok. Problem w tym, że do dziś nie wszystkie doczekały się realizacji.

– Wierzyliśmy, że straszący starymi huśtawkami i zaniedbywany przez lata plac zabaw w parku miejskim przy ul. Lubelskiej wreszcie zmieni swoje oblicze. Jako mieszkańcy wzięliśmy tę sprawę w swoje ręce, powstał wniosek do budżetu obywatelskiego, namawialiśmy sąsiadów, żeby wzięli udział w głosowaniu, tłumnie udawaliśmy się do urn. I wszystko na nic. Plac zabaw w centrum miasta straszy dalej. A z ludzi, którzy zaangażowali się w to, żeby wreszcie przestał, urzędnicy zwyczajnie sobie zakpili – grzmi chełmianin.

Okazuje się, że ta inwestycja (podobnie jak kilka innych w ubiegłorocznym budżecie) była niedoszacowana. Urzędnicy poddając ją pod głosowanie, określili jej koszt na 220 tys. zł. I taką też kwotę zarezerwowali na ten cel w budżecie. Okazało się jednak, że oferenci żądali za jej wykonanie ponad dwukrotnie więcej (!). Takich pieniędzy w budżecie nie było, więc inwestycja nie mogła być zrealizowana.

– Rozumiemy, że ceny poszły w górę. Ale żeby pomylić się w szacowaniu o ponad 100 procent? Rodzi się pytanie, czy był to błąd wynikający z niewiedzy urzędników, czy ich specjalny zabieg zastosowany po to, by napchać rok wyborczy rzekomymi inwestycjami, których i tak się nie zrobi? – zastanawia się nas czytelnik. I dopytuje, jak obecna władza zamierza rozwiązać problem wybranej i niezrealizowanej w ramach budżetu obywatelskiego inwestycji.

Prezydent Jakub Banaszek mówi wprost, że w tym roku nie przewidziano na to zadanie pieniędzy. A jest za wcześnie, by mówić o tym, czy znajdą się w przyszłorocznym. Dodaje jednak, że będzie poszukiwał na cel pieniędzy z zewnątrz. Jak i na całą, zdecydowanie potrzebną, rewitalizację parku miejskiego. (mg)