Naciągnięci w sieci

Od początku tego roku do Komendy Powiatowej Policji w Świdniku zgłosiło się już dwadzieścia osób poszkodowanych przez internetowych oszustów. Mundurowi apelują o rozwagę przy dokonywaniu zakupów w sieci i przypominają podstawowe zasady, których stosowanie powinno uchronić przed działającymi w necie przestępcami.


Zamówili przez internet towar, zapłacili, ale zakupione rzeczy nigdy do nich nie dotarły. Tylko w Świdniku od początku roku policja odnotowało 20 takich przypadków. Wśród zakupionych rzeczy, które nie trafiły do nabywców, były m.in.: samochodowy silnik, agregat prądotwórczy, komputer, telefony, ubranka dziecięce, wózek dziecięcy, motocykl, kurtka, gry komputerowe, a także doczepiane włosy. Przy wciąż rosnącej liczbie transakcji zawieranych przez internet takich przypadków niestety jest coraz więcej.

Jak robić bezpiecznie zakupy w sieci?

Najważniejsze, aby zawsze korzystać ze sprawdzonych portali internetowych, dlatego najlepiej sprawdzić opinie o sprzedawcy, sklepie i od kiedy jest on zarejestrowany na danym portalu. Ważne jest też, aby unikać zakupów w okazyjnej cenie, bo takie towary mogą pochodzić z przestępstwa albo właśnie oszuści chcą w krótkim czasie nabrać jak najwięcej klientów i zniknąć.

Zawsze też warto sprawdzać, jakie formy płatności umożliwia sprzedawca, czy załączył swój adres oraz numer telefonu. Po sprawdzeniu danych i zdecydowaniu się na zakupy najlepiej zapłacić przy ich odbiorze, a nie z góry. Zawsze trzeba też zachować jakikolwiek dowód potwierdzający transakcję i prowadzoną ze sprzedającym korespondencję. Z kolei płacąc kartą kredytową, należy upewnić się, że połączenie jest bezpieczne – na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki.

Co robić w razie oszustwa?

Gdy kupujący zostanie oszukany, powinien jak najszybciej zgłosić się na policję. Jeśli do oszustwa doszło podczas internatowej aukcji, do zgłoszenia trzeba dołączyć datę i numer aukcji, jej przedmiot, wylicytowaną cenę, nazwę konta sprawcy, jego dane teleadresowe.

Joanna Niećko