Nad wodę czas

Najpóźniej od 1 lipca wszystkie kąpieliska na terenie powiatu chełmskiego powinny być dostępne dla plażowiczów. Sanepid sprawdza, czy woda w nich nadaje się do kąpieli, a gminy zapewniają, że nad bezpieczeństwem odpoczywających będą czuwać ratownicy. Wyjątkiem jest Starosiele w gminie Dubienka. Tu w tym roku kąpieliska najpewniej nie będzie.
Wakacje tuż tuż. Jeśli pogoda nie zawiedzie, już wkrótce plaże nad jeziorami i zalewami wypełnią się po brzegi. Sprawdziliśmy, na których z nich będzie można bezpiecznie wypoczywać. Już od ubiegłej soboty dostępna jest plaża na horodyskich Gliniankach.
– Prace przygotowawcze są już na ukończeniu. Nawieźliśmy nowy piasek na plażę i boisko do siatkówki. Woda została przebadana przez sanepid i nadaje się do kąpieli – mówi Krzysztof Białowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chełmie. Plaża na Gliniankach będzie czynna codziennie do końca sierpnia w godz. 10-18, a nad bezpieczeństwem kąpiących czuwać będzie dwóch ratowników. Od najbliższej soboty (25.05), ratownicy pojawią się na kąpieliskach w gminie Chełm: w Żółtańcach i Stawie.

Oba zbiorniki są już gotowe do sezonu. Na Żółtańcach wraz z otwarciem sezonu, będzie można korzystać z boiska do piłki siatkowej, kuli wodnej, rowerów czy kajaków oraz największej jak dotąd atrakcji nad zalewem, Wake Parku. Lada dzień ratownicy powinni pojawić się też nad zalewem „Niwa” w Sawinie. – Chcielibyśmy, aby kąpielisko zaczęło działać od 24 czerwca. Liczymy, że do tego czasu uda nam się sfinalizować umowy z ratownikami. Wysłaliśmy je do WOPR i mamy nadzieję, że zostaną podpisane – mówią urzędnicy.
Od 1 lipca ratownicy będą także przy zbiorniku w Husynnem (gm. Dorohusk), Dębowym Lesie (gm. Żmudź), Maczułach (gm. Leśniowice) i w Natalinie (gm. Kamień). Chełmski sanepid sprawdza, czy woda ze zbiorników nadaje się do kąpieli. Wyniki badań powinny być znane lada dzień. W tym roku strzeżonego kąpieliska nie będzie za to w Starosielu (gm. Dubienka). Jak wyjaśnia Katarzyna Kozińska, zastępca wójta, samorządu nie stać na opłacenie ratowników. (kw)
Na zdjęciu: Zbiornik Maczuły