Nad zbiornikiem zrobiło się piękniej

W niedzielę, 22 maja, odbędzie się uroczyste otwarcie zrewitalizowanego terenu wokół zbiornika wodnego w Fajsławicach. Na ten dzień zostały zaplanowane też zawody wędkarskie dla dorosłych i dzieci o Puchar Marszałka Województwa Lubelskiego.

We wrześniu 2020 r. władze gminy Fajsławice podpisały umowę Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego na dofinansowanie projektu zagospodarowania zbiornika wodnego w ramach lokalnego wsparcia ochrony dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Celem projektu było przywrócenie pełnej funkcjonalności zdegradowanego zbiornika wodnego i jego otoczenia znajdującego się przy drodze powiatowej do Woli Idzikowskiej. Gmina otrzymała wsparcie w kwocie 313 tys. zł. Do inwestycji dołożyła 91 tys. zł. Prace ruszyły wiosną ubiegłego roku, a zakończyły się jesienią.

Zbiornik wodny został pogłębiony i oczyszczony. Na wyremontowanej grobli dookoła akwenu wykonano chodnik, zamontowano latarnie parkowe, monitoring, ławki i kosze na śmieci. Od strony parku powstały parking i pomost, a od strony przepompowni – altana, przy której ustawiono tablicę informacyjną będącą źródłem informacji o ważnych obiektach, walorach przyrodniczych i miejscach wydarzeń historycznych gminy Fajsławice.

Na potrzeby koła wędkarskiego w Fajsławicach, które korzysta ze zbiornika wodnego, wybudowano wiatę wędkarską. – Teren, upiększony nowymi nasadzeniami drzew i krzewów, stanie się miejscem wypoczynku i spacerów dla mieszkańców gminy, jak również dla wędkarzy, którzy na zbiorniku wodnym organizują corocznie zawody wędkarskie dla dzieci i dorosłych – mówi wójt gminy Fajsławice, Janusz Pędzisz.

Uroczyste otwarcie zrewitalizowanego terenu wokół zbiornika wodnego jest planowane na niedzielę, 22 maja. W godz. od 6.00 do 9.00 odbędą się zawody wędkarskie dla dorosłych o Puchar Marszałka Województwa Lubelskiego, zaś od 14.00 do 15.30 do rywalizacji przystąpią najmłodsi wędkarze. Uroczysta część, połączona z oficjalnymi przemówieniami, wręczeniem nagród dla zwycięzców zawodów wędkarskich rozpocznie się o 16.00. Z kolei od 16.30 jest przewidziane wspólne grillowanie.

A o tym, jak właściwie przygotować się do nowego sezonu połowów opowiedzieli na antenie TVP3 Lublin, w porannym programie „Miedzy Wisłą i Bugiem”, członkowie Koła Polskiego Związku Wędkarskiego Fajsławice Dariusz Janiszek oraz Tomasz Skrzypacz. Panowie mieli okazję podzielić się z widzami swoją wiedzą i doświadczeniem, dotyczącym wyboru odpowiedniego sprzętu wędkarskiego, ubioru właściwego do pogody, pory dnia lub nocy, a także znajomością wymiarów i okresów ochronnych, jakimi objęte są ryby. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here