Nagana podtrzymana

Po roku oczekiwania jest decyzja rzecznika dyscyplinarnego przy ministrze edukacji narodowej w sprawie zawieszonej w obowiązkach dyrektor II LO, Marty Klasury. Kara nagany, jaką nałożyła na nią komisja dyscyplinarna dla nauczycieli przy wojewodzie lubelskim, została podtrzymana. Ale to nie koniec kłopotów Marty Klasury…

– Czekamy na obieg dokumentów i będziemy podejmować decyzję – mówi Andrzej Kosiniec, wiceprezydent Chełma, odpowiedzialny za miejską oświatę. – Najpierw pani Marta Klasura musi zostać przywrócona do pracy, by można ją było odwołać ze stanowiska.

Blisko rok potrzebował rzecznik dyscyplinarny przy ministrze edukacji narodowej, by zająć się sprawą Marty Klasury, zawieszonej w obowiązkach od lutego 2018 r., dyrektor II LO w Chełmie. Przypomnijmy, właśnie rok temu komisja dyscyplinarna przy wojewodzie lubelskim ukarała ją naganą z 3-letnim wpisem do akt. Wszystko przez to, że nie zapewniła nauczania indywidualnego dla chorego ucznia, mimo wydanego przez poradnię orzeczenia o takiej potrzebie.

Zawieszona dyrektor odwołała się do rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli przy ministrze. Ten po roku zajmowania się sprawą podtrzymał decyzji komisji przy wojewodzie. Oznacza to, że Marta Klasura nie może dłużej pełnić funkcji dyrektora, którą objęła z 1 września 2015 roku.

Wiceprezydent Kosiniec zapowiedział, że po odwołaniu M. Klasury ze stanowiska dyrektora zostanie ogłoszony konkurs. – Nie będziemy z tym czekać do zakończenia roku szkolnego – twierdzi.

To nie koniec kłopotów Marty Klasury. Dwa lata temu Państwowa Inspekcja Pracy w Lublinie po przeprowadzeniu kontroli w II LO, wystąpiła do sądu o ukaranie dyrektor szkoły za naruszenie przepisów prawa pracy. Chodziło o wypowiedzenia dla czterech doświadczonych nauczycieli, którzy przekonywali, że zostali zwolnieni z naruszeniem prawa.

Sąd Rejonowy w wyroku nakazowym uznał dyrektor winną i wymierzył jej grzywnę w wysokości 3000 zł. Od tego wyroku Marta Klasura odwołała się. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że sąd drugiej instancji wydał niekorzystny dla niej wyrok. Z Martą Klasurą nie udało się nam skontaktować.

Do sprawy wrócimy. (s)