Nagły wzrost zakażeń koronawirusem

Po kilku tygodniach spokoju w ostatni czwartek dotarła do nas szokująca informacja. Tylko w jeden dzień w powiecie krasnostawskim zanotowano 17 zakażeń koronawirusem, najwięcej w województwie lubelskim. Nie lepiej było dzień później.

W czwartek, 9 października, ministerstwo zdrowia poinformowało o 510 zakażeniach koronawirusem w Polsce. Najwięcej przypadków zanotowano w województwie lubelskim (75) z czego aż 17 w powiecie krasnostawskim. Takich liczb nie notowaliśmy od miesięcy. Lech Sprawka, wojewoda lubelski, potwierdził, że największe ognisko SarsCov 2 na Lubelszczyźnie zlokalizowano w Szpitalu w Krasnymstawie, gdzie w sumie (z dniami poprzedzającymi raport z 9 października) potwierdzono 22 zakażenia.

W związku ze wzrostem zakażeń SARS CoV – 2 i realnym zagrożeniem nadejścia kolejnej, czwartej fali pandemii COVID-19 odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem burmistrza Roberta Kościuka i wójtów gmin z terenu powiatu krasnostawskiego. – Zebrani zapoznali się z informacjami przedstawionymi przez dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krasnymstawie oraz dyrektora SP ZOZ w Krasnymstawie, które dotyczyły podejmowanych działań przeciwepidemicznych w związku z wystąpieniem wzrostu zakażeń oraz świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie zapobiegania i zwalczania COVID-19.

Uczestnicy spotkania zaapelowali do mieszkańców naszego powiatu o podjęcie środków ostrożności, w szczególności przestrzegania zasad – Dystans, Dezynfekcja i Maseczki, jako podstawowego elementu walki z pandemią. Jednocześnie zebrani zaapelowali o skorzystanie z możliwości ochrony przeciwko COVID-19, jaką daje szczepionka – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Andrzeja Leńczuka, starostę krasnostawskiego.

Leńczuk dodaje, że zasada DDM i szczepienia stanowią podstawę by opanować rozprzestrzenianie się koronawirusa, zmniejszyć skalę czwartej fali pandemii, wrócić do normalnego życia i znowu w pełni się nim cieszyć.

W piątek, 10 października, poinformowano o kolejnych 9 zakażeniach Covid 19 w powiece krasnostawskim.

Zaszczepionych w pełni jest 46,5 procent mieszkańców Krasnegostawu, 45 procent mieszkańców gminy Gorzków, 43,3 procent mieszkańców gminy Rudnik, 41,8 procent mieszkańców w gminie Łopiennik Górny i 40,9 procent mieszkańców gminy Fajsławice. Pozostałe gminy mają wyszczepialność poniżej 40 procent. Najgorzej jest w Siennicy Różanej (35,9), gminie Krasnystaw (36,9), Żólkiewce (38,9), Izbicy (39,6) oraz Kraśniczynie (39,9). (k)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here