Nagroda im. Anny Platto trafiła do Świdnika

Aleksandra Majewska, laureatka Nagrody im. Anny Platto

Już po raz 26. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, lubelski Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Towarzystwo Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przyznało Nagrodę im. Anny Platto. Tegoroczne wyróżnienie trafiło do świdniczanki Aleksandry Majewskiej, pracującej w Filii nr 3 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej przy szpitalu powiatowym w Świdniku.

Nagroda im. Anny Platto przyznawana jest co roku 7 sierpnia, w przeddzień urodzin jej patronki, pracownikom bibliotek publicznych z województwa lubelskiego wyróżniającym się w popularyzacji literatury dziecięco-młodzieżowej oraz nowatorskich form pracy z młodymi czytelnikami.

Pomysłodawcą nagrody był dr Zdzisław Bieleń, obecnie emerytowany dyrektor ds. merytorycznych WBP, a przez 25. edycji fundatorką nagrody była siostra patronki – Mirosława Platto. Uroczystość wręczenia tegorocznej Nagrody im. Anny Platto odbyła się w piątkowe południe. Laureatką wyróżnienia została Aleksandra Majewska z Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku.

A. Majewska jest bibliotekarką od 17 lat. Od 2016 roku prowadzi Filię nr 3, znajdującą się w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej przy Al. Lotników Polskich, która obsługuje pacjentów oraz personel szpitala. Kapituła Nagrody doceniła Jej zaangażowanie jako „animatora i bardzo licznie podejmowane działania w zakresie wdrażania innowacyjnych projektów i form pracy z najmłodszymi użytkownikami biblioteki”.

Tylko w ubiegłym roku, który podlegał regulaminowej ocenie Aleksandra Majewska, zorganizowała w sumie 270 różnych zajęć twórczych i wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych, informacyjnych i promujących czytelnictwo (spotkań, wystaw, konkursów, gier, dram, głośnego czytania, storytellingu etc.), w których uczestniczyło w sumie ponad 1200 małych czytelników.

Brała udział m.in. w projekcie „Z książką zdrowiej”, którego adresatami byli pacjenci oddziałów dziecięcych i onkologicznych, dzięki któremu zasoby biblioteki powiększyły się o 113 nowych woluminów. Spośród innych interesujących projektów autorskich organizowanych przez panią Aleksandrę wymienić warto cykliczne akcje: „Poczuj miętę do książki”, „Dzień Pozytywnego Myślenia”, „Międzynarodowy Dzień Chorego” czy powołanie Klubu Gier Planszowych KOSTKA.

Jednocześnie pani Aleksandra nie zapominała o dorosłych użytkownikach biblioteki, dla których wielokrotnie organizowała kursy APSI (Autoryzowany Program Szkolenia Indywidualnego), mające na celu pomóc lekarzom starszej generacji w obsłudze branżowych systemów informatycznych.

BS

O patronce nagrody

Anna Platto urodziła się 8 sierpnia 1944 roku. Ukończyła filologię polską na UMCS. Była kustoszem, instruktorem-metodykiem w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz wykładowcą w Studium Bibliotekarskim. Znawczyni literatury pięknej, a szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. Wypracowała nowoczesny model bibliotek dziecięcych, łączących znajomość książki z formami jej upowszechniania. Zajmowała się ich organizacją, profilowaniem działalności, doradztwem metodycznym. Posiadała dar integrowania ludzi. Zmarła 15 marca 1995 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here