Najpiękniejsze palmy i pisanki wybrane!

26 marca w Krasnostawskim Domu Kultury rozstrzygnięto XXXV powiatowy konkurs „Palma i Pisanka Wielkanocna”. Niestety, ze względu na pandemię nie było tradycyjnego wręczenia nagród i kiermaszu świątecznego.

Na tegoroczną edycję wpłynęło 10 zestawów pisanek i 16 zestawów palm wykonanych przez twórców ludowych i rękodzielników z terenu powiatu krasnostawskiego. Komisja konkursowa – w składzie: Paweł Onochin ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Katarzyna Ufniarz ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Mateusz Soroka – etnograf z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, po obejrzeniu prac – przyznała następujące nagrody i wyróżnienia: w kategorii pisanka – 1. Danuta Perestaj z Krasnegostawu,

2. Aleksandra Krzyżanowska z Widniówki, 3. Małgorzata Bandosz z Woli Żulińskiej, wyróżnienie: Ewa Czapla z Krasnegostawu. Dodatkowo komisja doceniła twórczość Ewy Czapli kwalifikując pisankę na wojewódzki konkurs na palmę i pisankę jako pisanka współczesna. W kategorii palma – 1. Maria Guz z Siennicy Różanej, 2. Zofia Kaźmierczak z Krasnegostawu, 3. Halina Kostrzanowska z Wólki Orłowskiej, wyróżnienie – Janina Bodio z Baraków. Dodatkowo za wysoki poziom jury postanowiło wytypować palmę Joanny Pawełczak z Huty Żółkiewskiej na wojewódzki konkurs w kat. palma współczesna.

Konkurs organizowany od 35 lat przez Krasnostawski Dom Kultury aktywizuje lokalnych twórców ludowych do wykonywania charakterystycznych dla regionu wytworów sztuki tradycyjnej i jest znakomitym elementem wzmacniania kultury i tożsamości narodowej. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here