Najpierw się czubią, później się lubią

Jeszcze jedno głosowanie czeka mieszkańców gminy Wierzbica. W drugiej turze spotkają się tam Bogusław Żelechowski i Zdzisława Deniszczuk. Co ciekawe, startująca z PSL Z. Deniszczuk może już liczyć na poparcie Marka Kaczmarskiego z PiS, który mimo dobrego wyniku nie wszedł do drugiej tury. W zamian starosta chełmski z PSL, prywatnie mąż Z. Deniszczuk, ma wesprzeć kandydatów PiS na burmistrza Rejowca Fabrycznego i wójta Kamienia.

Głosy mieszkańców gminy Wierzbica w wyborach na wójta rozłożyły się niemal równomiernie na trójkę kandydatów. Najwięcej, 885, otrzymał Bogusław Żelechowski, 857 dostała Zdzisława Deniszczuk a bardzo dobry, trzeci wynik zrobił Marek Kaczmarski, na którego zagłosowało 669 osób.

Żelechowski, podobnie jak cztery lata temu, zwyciężył pierwszą turę. Ale w poprzednich wyborach ostatecznie przegrał o włos z urzędującym wówczas wójtem. Przed niedzielnym głosowaniem kandydaci zabiegają o poparcie. Z. Deniszczuk może liczyć na M. Kaczmarskiego. Czyżby to poparcie zwiastowało początek koalicji PiS i PSL w powiecie?

– Wszelkimi siłami będę popierał panią Deniszczuk – przyznaje M. Kaczmarski. – Uważam, że jest najodpowiedniejszą osobą na to stanowisko a przy możliwej koalicji PSL z PiS w powiecie dużo może dla naszej gminy zrobić.

Kaczmarski nie potwierdził, że w zamian za poparcie ma zostać wicewójtem. A tak mówi się w gminie. – Nie było takich rozmów – zapewnia. Ale furtki nie zamyka. – Można do takich rozmów usiąść po drugiej turze – mówi.

– Każdy z nas może przekazać apel o głosy, ale na ile on poskutkuje, tego nie wiem – mówi Żelechowski. – Nie bawię się w układy polityczne, bo polityka powinna zaczynać się od sejmiku województwa a nie na szczeblu gminy. I nie stoi za mną żadna partia ani układ. Sam nie dzielę ludzi według poglądów. I liczę, że będą kierować się własnym sumieniem i przekonaniem.

Żelechowski wypuścił ulotkę, w której pisze, że nie musi upychać rodziny na stanowiskach, że nie zamierza zwalniać pracowników urzędu, ale przyznaje, że dyrektor Zespołu Szkół w Wierzbicy powinna przejść na emeryturę.

– Nie chcę się też licytować na prawicowość, ale byłem członkiem Koła Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego – mówi.

Czy wsparcie kandydata PiS dla Z. Deniszczuk z PSL, prywatnie małżonki starosty chełmskiego, oznacza początek koalicji obu partii także w powiecie?

– Jeszcze nie ma takich ustaleń – mówi Jerzy Kwiatkowski, radny powiatowy z PiS. – Poparcia w Wierzbicy udzielmy za to, że starosta poprze naszych kandydatów w drugiej turze w Rejowcu Fabrycznym i Kamieniu.

W Rejowcu Fabrycznym urzędujący burmistrz będzie walczył z Markiem Paradą z PiS a w Kamieniu do drugiej tury weszli Dariusz Stocki i Marek Neckier z PiS. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here