Najwięcej wypadków przez dziury w jezdni

W Chełmie w 2019 roku doszło do 913 kolizji i wypadków. Tym samym na każdy 1000 jego mieszkańców przypada 14,6 zdarzeń drogowych. Najczęściej były one spowodowane niewłaściwym stanem jezdni, co bardzo wiele mówi o samym mieście.

Eksperci rankomat.pl przygotowali listę 84. największych miast w Polsce i porównali, ile kolizji oraz wypadków przypada w nich na 1000 mieszkańców. Na 44. miejscu uplasował się Chełm, w którym na 1000 mieszkańców przypada 14,6 zdarzeń drogowych. Najgorzej w całej Polsce wygląda sytuacja w Katowicach, które zajmują ostatnie miejsce w rankingu.

Tam na 1000 mieszkańców przypadają aż 23,9 zdarzenia drogowe. Najlepiej natomiast wypada Kędzierzyn-Koźle, w którym na 1000 mieszkańców przypada 7,0 zdarzeń drogowych. Do przygotowania zestawienia wykorzystano dane z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji (sewik.pl).

Jedna z najniższych stawek za OC w Chełmie

Statystyki wypadkowe z danego miasta mają wpływ na wysokość obowiązkowej polisy komunikacyjnej. Ile w takim razie w ubiegłym roku płacili kierowcy z Chełma za ubezpieczenie OC? Okazuje się, że 601 zł. To jedna z najniższych stawek w kraju. W stosunku do średniej w województwie lubelskim, kierowcy z Chełma płacili o 19 zł mniej, a w porównaniu do średniej krajowej 88 zł mniej.

Natomiast na tle całej Polski najgorzej wypada Wrocław, gdzie przeciętna cena za OC wyniosła aż 939 zł. Z kolei najtaniej było w Mielcu, gdzie kierowcy za obowiązkową polisę komunikacyjną płacili średnio 515 zł. – Ustalając wysokość składki OC, towarzystwa biorą pod uwagę szereg czynników. Liczy się nie tylko historia ubezpieczenia kierowcy i rodzaj jego pojazdu, ale również trasa, po której porusza się on na co dzień. Sieć i rodzaj dróg, liczba ich użytkowników czy statystyki wypadkowe dla danego regionu przekładają się na ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. W efekcie mieszkaniec Wrocławia płaci za polisę średnio 939 zł, a mieszkaniec Chełma 601 zł – mówi Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

Chełmscy kierowcy najczęściej powodują zdarzenia drogowe przez niewłaściwy stan jezdni 20,15% (184 wypadków i kolizji). Do innych przyczyn zdarzeń drogowych w Chełmie można zaliczyć:

  • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu – 158 (17,31%),
  • niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami – 139 (15,22%),
  • nieprawidłowe cofanie – 106 (11,61%),
  • nieprawidłowe zmienianie pasa ruchu – 62 (6,79%).

Dla porównania, kierowcy z Lublina najwięcej wypadków i kolizji spowodowali, ponieważ nie zachowali bezpiecznej odległości między pojazdami. Do takiego przewinienia doszło tam 1382 razy (25,42%).

W którym województwie odnotowano najwięcej zdarzeń drogowych?

W niechlubnej czołówce najbardziej kolizyjnych regionów Polski znalazły się kolejno województwa: mazowieckie, śląskie i dolnośląskie. W województwie lubelskim doszło do 21 627 zdarzeń drogowych. Natomiast najlepiej na tle całej Polski wypada województwo opolskie, w którym doszło do 11455 zdarzeń drogowych, a także lubuskie (12731 zdarzeń drogowych) oraz świętokrzyskie (14518 zdarzeń drogowych).

W województwie mazowieckim, gdzie najczęściej dochodziło do kolizji i wypadków drogowych, średnio co godzinę notowano 8 takich zdarzeń. Najczęstszą przyczyną kolizji i wypadków w całej Polsce była nieostrożność kierowców – nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (17% wszystkich zdarzeń), niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami (16%) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (13%).