Nareszcie wakacje!!!

W ubiegłą środę blisko 340 tysięcy uczniów z województwa lubelskiego zakończyło rok szkolny 2018/2019. Na najlepszych czekały świadectwa z czerwonym paskiem i nagrody, a na wszystkich – jedne z najdłuższych od lat wakacje – przed nimi 74 dni laby.


– Widzimy, że mamy do czynienia z niżem demograficznym, bo ogólna liczba uczniów w porównaniu z rokiem ubiegłym spadła o 3600 – podsumowuje Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty. – To był wyjątkowy rok szkolny, bo naukę w gimnazjum zakończyli uczniowie ostatnich oddziałów gimnazjalnych. W tym roku po raz pierwszy przeprowadzany był też egzamin ósmoklasisty – dodaje.

Uczniowie odebrali już zewnętrzne wyniki egzaminu gimnazjalisty i ósmoklasisty. W skali województwa egzamin gimnazjalisty zdawało 19 660 uczniów w 464 szkołach, a egzamin ósmoklasisty: 20 160 uczniów w 861 szkołach. 4 lipca przekonają się, czy udało im się dostać do wymarzonych liceów, techników czy szkół branżowych.

To był również rok najdłuższego od lat strajku nauczycieli. Pomimo związanych z nim trudności organizacyjnych w naszym województwie nie było placówki, w której egzaminy by się nie odbyły. Wyniki osiągnięte przez lubelskich uczniów są porównywalne ze średnią krajową, choć nieco gorzej wypadła matematyka.

– Niepokoi nas wynik lubelskich uczniów z egzaminu matematycznego – przyznaje kurator. Na problem jakości nauczania tego przedmiotu wskazuje też raport Najwyższej Izby Kontroli. W planach lubelskiego kuratorium jest w związku z tą sytuacją m. in. zwiększenie sieci doradców zawodowych, w tym nauczycieli matematyki. Na wyniki egzaminów wciąż czekają lubelscy maturzyści.

W całym województwie egzamin maturalny pisało 20 728 zdających w 353 szkołach. Aż 16 444 uczniów zdawało egzamin po raz pierwszy. O tym, jak im poszło, przekonają się 4 lipca br. Pomimo fałszywych alarmów bombowych egzaminy maturalne w naszym regionie odbyły się zgodnie z ustalonym harmonogramem.

(EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here