Narodowe Czytanie w Świdniku

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza to dzieło czytane w ramach tegorocznej, jedenastej już odsłony Narodowego Czytania. Ta ogólnopolska akcja, organizowana przez Prezydenta RP, nie ominęła także Świdnika.


„Ballady i Romanse” w ramach Narodowego Czytania wybrzmiały w Świdniku we wtorek, 6 września, na skwerze przy fontannie. Świdniczanie mieli okazję wysłuchać ballady „Lilije” w interpretacji aktorów Teatru Trzydziestu, działającego przy II LO im. K. K. Baczyńskiego. Był też wykład dr. Artura Sadeckiego z Katedry Literaturoznawstwa Słowiańskiego UMCS w Lublinie, a do sięgania po literaturę polską zachęcał wicestarosta świdnicki, Bartłomiej Pejo.

Z kolei w czwartek, 8 września, „Ballady i romanse” czytano w Zaułku Poetów. Tu gości przywitał Piotr Jankowski, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku, która była zaangażowana w organizację obu wydarzeń. Do wspólnego czytania zaproszono dyrektorów świdnickich instytucji i samorządowców, a dla publiczności przygotowano quiz, w którym można było wygrać egzemplarz „Ballad i romansów” A. Mickiewicza.

„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 w Wilnie, jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819-1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce. To zbór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący prostotą języka i naturalnością stylu. Na tle nastrojowej przyrody Mickiewicz stworzył literacki świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Dziś wiersze z tego cyklu stanowią kanon polskiej literatury, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji 200-lecia wydania zbioru. (w)