Nasi twórcy nagrodzeni

Artyści zrzeszeni w Klubie Twórców Ludowych i krasnostawskim oddziale Stowarzyszenia Twórców Ludowych działających w Krasnostawskim Domu Kultury zostali nagrodzeni w dwóch wojewódzkich konkursach dotyczących regionalnych tradycji wielkanocnych.

W drugim wojewódzkim konkursie na palmę i pisankę wielkanocną, którego podsumowanie odbyło się w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, jury w kategorii „palma wielkanocna wykonana techniką tradycyjną” postanowiło wyróżnić Martę Dolepską (Wólka Orłowska). Natomiast nagrodą specjalną przyznaną przez Bognę Bender-Motykę – dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie uhonorowana została Danuta Perestaj (Krasnystaw) za pisanki wykonane metodą tradycyjną (kat. dorośli).

Jeszcze więcej nagród krasnostawscy twórcy zdobyli w trzynastym wojewódzkim konkursie plastycznym pt.: „Święta Wielkiej Nocy – tradycja i współczesność”, który rozstrzygnięto w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku. W kategorii „pocztówka” w grupie wiekowej powyżej 17 lat pierwszą nagrodę zdobyła Monika Winnicka (Felicjan), a trzecią Sylwia Czapla (Krasnystaw). Panie takie same miejsca zajęły w kategorii „stroiki i ozdoby na stół”.

Ta specjalność została całkowicie zdominowana przez twórczynie z powiatu krasnostawskiego w grupie wiekowej powyżej 50 lat. Nagrodę dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdnik otrzymała Janina Boroś (Krasnystaw), pierwsze miejsce zajęła Marta Dolepska (Wólka Orłowska), drugie Ewa Czapla (Krasnystaw), a wyróżnienie zdobyła Janina Bodio (Baraki). Nagrodzono również 80-letnią Alicję Smyk (Krasnystaw) za prace malarskie oraz Lidię Niemiec (Żułów) w kategorii palm wielkanocnych. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here