Nasi w Czarnobylu

Chełmska firma Hulanicki Bednarek, znana też jako HABeR, bierze czynny udział w jednym z największych budowlanych przedsięwzięć na świecie w ciągu ostatnich lat – instalacji kopuły nad zniszczonym reaktorem atomowym w Elektrowni w Czarnobylu.

 

Kopuła ma 108 m wysokości i waży 36 tys. ton. Jest kilka razy wyższa i dużo cięższa niż amerykańska Statua Wolności. To największa ruchoma konstrukcja na świecie. Powstała, by zabezpieczyć betonową osłonę, zbudowaną w pośpiechu tuż po awarii reaktora atomowego w Czarnobylu i nie dopuścić do uwolnienia radioaktywnych pyłów. W jej realizacji uczestniczyło 10 tys. pracowników z ponad 30 krajów, w tym chełmska firma Hulanicki Bednarek (HABeR), która specjalizuje się w projektowaniu i produkcji kompletnych systemów rozdziału energii.
– To, że bierzemy udział w międzynarodowym projekcie o takiej randze, to dla nas ogromne wyróżnienie, dodatkowe doświadczenia dla naszych inżynierów i szansa na kolejne zagraniczne kontrakty w poważnych instalacjach przemysłowych – przyznaje Grzegorz Jamróz, dyrektor ds. marketingu i eksportu. – Od października 2015 do dziś na potrzeby inwestycji w Czarnobylu dostarczyliśmy już ponad 100 pól rozdzielnic głównych, rozdzielnic sterujących silnikami kopuły oraz ponad sto metrów tras szynoprzewodów miedzianych, wszystkie zbudowane na własnych certyfikowanych systemach HABeR, dodatkowo spełniające najwyższe wymogi odnośnie odporności na drgania sejsmiczne.
Budowa kopuły w Czarnobylu to nie jedyny duży projekt budowlany, w którym udział bierze chełmska firma. Z zagranicznych realizacji może pochwalić się dostawami dla Centrum Biurowego „Aeroflot” w Moskwie, Zakładów Cukierniczych „Roshen” w Winnicy na Ukrainie, budynku ambasady polskiej w Brukseli i Zakładów Grupy Kronospan. Za sobą ma także niezliczone realizacje krajowe, m.in. dla apartamentowca Złota 44, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, KGHM Huty Miedzi „Legnica”, „Głogów”, „Rudna”, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, obiektów Data Center „Onet”, „WP”, „Polsat” i wielu galerii handlowych na terenie całego kraju.
Za ich sukcesem stoi przede wszystkim wysoka jakość produkowanych urządzeń. – Nie jesteśmy koncernem, lecz zgranym zespołem składającym się z kilkudziesięciu specjalistów. Dbamy o to, aby nasze produkty były synonimem absolutnej niezawodności i wysokiego poziomu technicznego, a z drugiej strony współpracujemy z klientami bardzo elastycznie i kompleksowo – dodaje Grzegorz Jamróz, koordynujący przygotowania pierwszej realizacji rozdzielnic średniego napięcia dla klienta z Australii.
Nic zatem dziwnego, że firma prężnie się rozwija. A to dobra wiadomość nie tylko dla jej właścicieli, ale dla całej załogi. Obecnie pracuje tam blisko 180 osób. Firma Hulanicki Bednarek ma siedzibę przy ul. Wyszyńskiego w Chełmie. Działa tam nieprzerwanie od 1982 roku. (mg)