Nastrój się świątecznie

Od 6 grudnia do samych świąt w wielu miejscach Lublina będziemy mogli spotkać św. Mikołaja. Tradycyjnie największym wydarzeniem z jego udziałem będzie Orszak Świętego Mikołaja, który w tym roku przejdzie ulicami miasta 8 grudnia, ale wiele świątecznych wydarzeń przygotowały również placówki kultury.


Mikołajkowe warsztaty

6 grudnia w Centrum Kultury przy u. Peowiaków odbędą się kreatywne warsztaty tworzenia ozdób świątecznych. Każdy uczestnik wyjdzie z warsztatów z kilkunastoma własnymi ozdobami. Warsztaty poprowadzi Magdalena Rukasz (Dobrze Się Składa). Koszt 30 zł., obowiązują zapisy. Z kolei Centrum Spotkania Kultur zaprasza w nieco późniejszym terminie (12-13 grudnia) na rodzinne warsztaty świąteczne. W planach kolędowanie z Piotrem Machem, pierwszym trębaczem Filharmonii Narodowej. CSK przygotowało również warsztat „Ciekawe historie kartek świątecznych”, podczas którego wykonane zostaną niepowtarzalne bożonarodzeniowe kartki. Część praktyczna warsztatu zostanie poprzedzona prezentacją o historii i tradycji robienia kartek świątecznych. Prowadzenie: Emilia Lipińska. Wszystkie warsztaty w CKS to 15 zł od dziecka – opiekunowie bezpłatnie. Organizatorzy zachęcają do udziału całe rodziny.

Dzielnicowe domy kultury także szykują moc mikołajkowych niespodzianek: W czwartek, 5 grudnia, o godzinie 15.00 Pracownie Kultury „Tatary” zapraszają na międzypokoleniowe warsztaty ozdób świątecznych w ramach cyklu „Rękodzielnia”. Rodzinne warsztaty to okazja do wykonania oryginalnej ozdoby z płatków kosmetycznych czy waty. Bilet wstępu to cegiełka dla podopiecznych Rodzinnego Domu Dziecka im. Św. Dominika w Lublinie w postaci: trwałej żywności (ryż, kasza, makaron, mleko dla niemowląt i dzieci w proszku, gotowe dania w słoiczkach dla dzieci i niemowląt, itp.), środków higienicznych dla dzieci (pampersy, chusteczki nawilżane, ręczniki papierowe itp.), hipoalergicznych kosmetyków dla dzieci (oliwki, kremy, Sudokrem, mleczka i balsamy do ciała itp.), środków czystości (szampon, mydło, proszek do prania, pasta do zębów itp.), tekstyliów (pieluszki tetrowe, pościel, kocyki, kołderki, poduszki dla dzieci itp.). Organizatorzy proszą o nowe rzeczy, nie przyjmują zabawek, słodyczy i odzieży. Wszystkie informacje i zapisy dostępne są pod numerem telefonu: 81 746 61 94. Z kolei Pracownie Kultury Maki zapraszają w sobotę 7 grudnia o 12.00 na pokaz filmu w świątecznym klimacie pt. „Grinch”.

W siedzibie DDK „Czuby Południowe” w sobotę, 7 grudnia, odbędą się „Niezwykłe Warsztaty Gwiazdkowe”. To wydarzenie rodzinne, skierowane do tych, którzy chcą wziąć udział w zajęciach robienia ozdób choinkowych i ozdób na świąteczny stół czy śpiewania kolęd. Gwiazdkowe atrakcje przygotowują oraz prowadzą pracownicy DDK wspólnie z mieszkańcami. Podczas warsztatów powstanie m.in. recyklingowy łańcuch na choinkę. Wstęp wolny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Początek warsztatu o godzinie 10.00.

W DDK „Węglin Południowy” także w sobotę, 7 grudnia, przygotowano wspólne śpiewanie kolęd i świątecznych piosenek przy akompaniamencie pianina, ukulele i bębnów. Rodzinne spotkanie zakończy koncert piosenek z najnowszego wydawnictwa DDK – Węglin Wyspa Bębna, będącego zwieńczeniem Warsztatów Bębniarskich w Dedeku. Wstęp wolny. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Początek spotkania o godzinie 11.00.

6 grudni św. Mikołaja spotkamy również na osiedlu Błonie. Święty z prezentami przejdzie się osiedlowymi uliczkami w godzinach od 17.00 do 19.00. Z kolei na 13 grudnia, na godz. 17.00, Dom Kultury „Błonie” zaprasza całe rodziny na spotkanie z wykonywaniem ozdób bożonarodzeniowych. Wstęp 5 zł od osoby. Zapisy pod numerem 733 500 475.

Centra handlowe, hotele, teatry, kina

Na spotkania z Mikołajem zapraszają też lubelskie centra handlowe. W Galerii Vivo! (dawne Tarasy Zamkowe) w dniach 6-7 grudnia w świątecznym domku czekać będzie Święty Mikołaj. Maluchy będą mogły zrobić z nim pamiątkowe zdjęcie, a dodatkowo od wyjątkowego gościa otrzymają słodki upominek. 7 grudnia w galerii odbędą się kreatywne warsztaty dekorowania pierników i ciastek korzennych urozmaicone konkursami i zabawami z nagrodami. Tego samego dnia w Restauracji Portofino otwarta zostanie Pracownia Mikołaja. W planach liczne warsztaty i specjalne menu dla dzieci.

Z kolei Teatr Muzyczny do grudniowego repertuaru wprowadza nowy spektakl dla najmłodszych „Bajkolandia” (scenariusz i reżyseria Małgorzata Rapa), a na 6 grudnia przygotował spektakl familijny z udziałem solistów, chóru, baletu oraz orkiestry Dzieci zobaczą na scenie swoje ukochane bajkowe postaci i posłuchają muzycznych hitów.

W Filharmonii Lubelskiej 6 grudnia odbędą się wydarzenia edukacyjne dla przedszkolaków i nieco starszych dzieci. Młodzi melomani w przystępnej formie będą mieli okazję poznać bliżej najpopularniejsze instrumenty: ich budowę, cechy charakterystyczne, właściwości, walory. Tegoroczny „Mikołaj w Filharmonii” to opowieść o pewnym odważnym chłopcu i jego przyjaciołach. ,,Piotruś i wilk” to niezwykle popularny utwór, skomponowany w 1936 roku przez Sergiusza Prokofiewa. Z kolei 7 i 8 grudnia w filharmonii będzie można wysłuchać kolęd z całego świata oraz koncertu „Boże Narodzenie w baroku” w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Filharmonii Lubelskiej. Emilia Kalwińska