Nasze szkoły pną się w górę

Jak co roku edukacyjny miesięcznik „Perspektywy” przygotował i opublikował ranking najlepszych liceów ogólnokształcących oraz techników w kraju. Spośród naszych szkół najwyżej wśród liceów, na 18 miejscu, znalazło się I LO im. Stanisława Staszica (awans o jedno miejsce w porównaniu do ubiegłego roku), a wśród techników Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie, które utrzymało wysokie 5 miejsce, sprzed roku. Świdnickie licea uplasowały się w piątej setce, ale obydwa odnotowały awans.

Od ponad dwudziestu lat miesięcznik „Perspektywy” sporządza ogólnopolski ranking 1000 najlepszych liceów i 500 techników w kraju.

– Ranking Liceów i Ranking Techników to „lustro”, w którym co roku przegląda się polska edukacja. Oparty wyłącznie na twardych danych z okręgowych komisji egzaminacyjnych, Systemu Informacji Oświatowej, MEiN i komitetów głównych olimpiad, wskazuje szkoły, w których warto się uczyć. I są to nie tylko te z samej czołówki, ale także z dalszych miejsc, wszystkie bowiem, które znalazły się w zestawieniu, spełniły kryterium wejścia, którym jest matura z języka polskiego i matematyki zdana przez uczniów na poziomie co najmniej 0,75 średniej krajowej – czytamy na stronie perspektywy.pl.

W tegorocznym rankingu, podsumowujący osiągnięcia szkół w wyjątkowym, bo po części odbywającym się zdalnie, roku szkolnym, w pierwszej setce znalazło się cztery lubelskie ogólniaki. Najwyżej, na 18. miejscu, o pozycję wyżej niż przed rokiem, sklasyfikowane zostało I LO im. S. Staszica w Lublinie, na 44. miejscu uplasowało się Prywatne LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie (przed rokiem 73), na 78. III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie (100), a na 93. II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie (133).

W kategorii techników z naszych szkół, podobnie jak w latach ubiegłych, najlepsze było Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie, które utrzymało wysokie 5. miejsce sprzed roku, a 51. miejscu znalazło się Technikum Budowlano-Geodezyjne (PSBiG) w Lublinie (17. miejsce przed rokiem), na 55. Technikum Ekonomiczne w Lublinie (ZSE im. A. i J. Vetterów), które rok temu było 43., a na 58. Technikum Ekonomiczno-Handlowe (ZS nr 1), które awansowało z miejsca 211.

W Świdniku mają apetyt na więcej

W rankingu najlepszych liceów znalazły się również obydwa ogólniaki ze Świdnika. Wyżej, na 471. miejscu, sklasyfikowane zostało I LO im. Władysława Broniewskiego w Świdniku, awansując o ponad 250 miejsc w porównaniu do ubiegłego roku.

– Na pewno ten ranking ma dla nas znaczenie, bo w pewien sposób obrazuje pracę szkoły. Zawsze może być lepiej, ale myślę, że mamy powody do zadowolenia. Otrzymaliśmy wyróżnienie w postaci Srebrnej Tarczy. Jest to jakiś sukces, tym bardziej że tamten rok szkolny był trudny. Chodzi mi o zdalne nauczanie. W marcu zamknięto szkoły; młodzież nie miała możliwości powtórzenia materiału stacjonarnie, z nauczycielami; terminy matur zostały przesunięte. Przy okazji chciałbym pogratulować i podziękować nauczycielom, ale także uczniom i rodzicom, bo to zasługa ich wszystkich – mówi Stanisław Stefańczyk, dyrektor I LO w Świdniku.

O 31 oczek niżej, na 502. miejscu znalazło się II Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego (awans o jedną pozycję).

– Oczywiście śledzimy te rankingi, natomiast zdajemy sobie sprawę, że – jak powiedział klasyk – „są kłamstwa, kłamstwa ohydne i statystyki”. Ten ranking jest taką statystyką. Śledzimy go, ale nie przykładamy do tego zbyt wielkiej wagi. Robimy swoje, czyli uczymy i staramy się to robić jak najlepiej. Plasujemy się około tego miejsca, co rok temu. To zadawalający wynik. Nie opuszczamy się, a idziemy małymi krokami ku górze i mam nadzieję, że niebawem uda nam się awansować o kolejne dwa miejsca i tym samym zdobyć Srebrną Tarczę, którą w poprzednich latach już otrzymywaliśmy – komentuje Mirosław Król, dyrektor II LO w Świdniku.

Do ogólnopolskiego zestawienia 500 najlepszych techników nie udało się awansować żadnej szkole ze Świdnika. (mg,w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here